abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | IT novinky

    Peter Steinberger, autor open source AI asistenta OpenClaw, nastupuje do OpenAI. OpenClaw bude převeden pod nadaci a zůstane otevřený a nezávislý.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Zajímavý článek

    Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2025. Ke konci roku 2025 vlastnila 349 462 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, byla 1,36 %. V roce 2024 to bylo 1,57 %. V roce 2023 to bylo 1,70 %. V roce 2022 to bylo 1,37 %.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 21:55 | Zajímavý software

    Nástroj sql-tap je proxy mezi aplikací a databází, které zachytává všechny SQL dotazy a zobrazuje je v terminálovém rozhraní. Zde lze téměř v reálném čase zkoumat dotazy, sledovat transakce a spouštět SQL příkaz EXPLAIN. Podporované databázové systémy jsou pouze PostgreSQL a MySQL. Zdrojový kód je dostupný na GitHubu, pod licencí MIT.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.2 textového editoru Vim (Vi IMproved). Přináší vylepšené doplňování, podporu schránky ve Waylandu, podporu XDG Base Directory (konfigurace v $HOME/.config/vim), vylepšené Vim9 skriptování nebo lepší zvýrazňování změn. Vim zůstává charityware. Nadále vybízí k podpoře dětí v Ugandě. Z důvodu úmrtí autora Vimu Brama Moolenaara a ukončení činnosti jím založené charitativní organizace ICCF Holland projekt Vim navázal spolupráci s charitativní organizaci Kuwasha.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.2. 12:33 | Zajímavý projekt

    Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    14.2. 12:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.7.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.2. 05:00 | Komunita

    Všem na AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, Mastodon, 𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    13.2. 19:44 | Zajímavý projekt

    Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.2. 17:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.2. 12:11 | IT novinky

    Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (3%)
     (4%)
     (1%)
     (12%)
     (27%)
    Celkem 878 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Tlačitko eject u CD-RW mechaniky

    7.6.2005 16:26 Jix0 | skóre: 24 | blog: Not only for humans
    Tlačitko eject u CD-RW mechaniky
    Přečteno: 267×

    Vzdy kdyz mam pripojene nejake CD tak mi ho mechanika zamkne a nemuzu ho pak vyndat pomoci tlacitka EJECT co je na mechanice.

    Kdyz ho zmacknu tak se nic nedeje. Musim pak najet na ikonu Pripojeneho CD a tam zvolit z right-click menu "Vysunout". Nechce se mi porad na to najizdet :( V MDK 9.1 a 10.0 mi to jelo v pohode

    Pokud nekdo vi jak to tlacitko zprovoznit tak mi pls odpovezte

    If you will not cooperate, you are to be executed! | Starting as a DJ

    Odpovědi

    7.6.2005 16:55 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tlačitko eject u CD-RW mechaniky
    Vždyť je to správné chování. Kdybys viděl, kolik modrých obrazovek na OS konkurence jsem viděl právě proto, že tam tato fíčura chyběla. ;-)
    7.6.2005 16:55 petr_p
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tlačitko eject u CD-RW mechaniky
    echo "0" > /proc/sys/dev/cdrom/lock
    7.6.2005 16:56 Hynek "rADOn" Fabian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tlačitko eject u CD-RW mechaniky
    odpovedi na danou otazku je nekolik ale myslim ze to co v tuto chvili potrebujes je rozbehat automounter - daemona ktery automaticky pripojuje a odpojuje zarizeni. v MDK je automounter soucasti zakladni instalace, protoze nepises co mas za distro ted neporadim vic nez :
    • zjisti jestli je automounter nainstalovany.
    • podivej se jestli je spravne nastaveny v /etc/fstab - u daneho zarizeni by melo byt nekde v nastavenich mimojine slovo supermount
    • podivej se jestli nejaky proces nedrzi na CD nejake otevrene soubory (famd, konqueror, kdeinit to s oblibou delaji) pomoci prikazu 'lsof | grep cdrom'
    BTW ja si radsi kliknu na ikonku, clovek ma aspon jistotu ze se s nim pocitac nebude o CD hadat (jako to dela supermount) nebo ze neco nezhavaruje (jako to s oblibou delaji autoruny ve widlich)
    7.6.2005 18:11 Petr Gajdůšek | skóre: 13 | blog: Úlomky | Znojmo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tlačitko eject u CD-RW mechaniky
    Používáte-li gnome:

    K připojování cdrom používám gnome-volume-manager. V gnome jsem namapoval jednu z multimediálních kláves na eject /cdrom a jsem zcela spokojen. Samozřejmě odpojí a vysune, jen když není používaná. (Nemám supermount a hal - alespoň v debianu - nechává kontrolu nad pripojováním cdrom gnome-volume-manager)

    Kromě uvedeného echo "0" > /proc/sys/dev/cdrom/lock můžete k zabránění uzamykání cdrom také použít setcd nebo hdparm. Ale to IMHO není řešení pro Váš problém. Vysunutí používaného cd může vést k porušení souborového systému!

    OT: setcd mimo jiné umožňuje nastavit automatické vysunování cd při odpojení nebo když k němu přestane přistupovat poslední proces.
    16.6.2005 15:59 Jix0 | skóre: 24 | blog: Not only for humans
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tlačitko eject u CD-RW mechaniky
    no me to zas tak moc nevadi, ale kdyz instaluju nejakou hru, ktera je na vice CD pres Cedegu tak je pak nemuzu ty CD vymenit. Pouzivam FC3 a z GNOME jsem radsi presel zpet ke KDE.(GNOME mi nevyhovovalo)

    Vyzkousim tyto uvedene postupy a pak uvidim.

    If you will not cooperate, you are to be executed! | Starting as a DJ

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.