Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.
Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.
Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol
… více »FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.
picogame (GitHub) je malý 2D herní engine pro mikrokontroléry jako RP2040, čip uvnitř kapesní konzole Picopad. Hru napíšeš v Pythonu a vyzkoušíš ji v prohlížeči nebo desktopovém simulátoru. Až bude hotová, zkopíruješ ji na podporovanou desku. Na začátku nepotřebuješ C, sestavení firmwaru ani hardware.
Multiplatformní prohlížeč elektronických knih KOReader byl vydán ve verzi 2026.07 "Sailing Walrus". U PDF souborů s SMask lze vyčistit pozadí. Přibyla podpora Kobo v5 nebo základní podpora OPDS 2.0.
Společnost Valve sponzoruje a společnost Collabora portuje RADV (open source Vulkan ovladač pro AMD GPU z projektu Mesa) na Windows.
Starling (GitHub) je desktopové prostředí vytvořeno umělou inteligencí (s dohledem jednoho vývojáře během šesti měsíců).
Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi
… více »Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).
Na strankach Asusu jsem je nenasel (mozna spatne hledam).
Pak mam problem s pametma od Kingmaxe 256MB CL2 266, ktere
mi na teto desce uz 2x odesli (vzdy asi po mesici pouzivani). Tak nevim jestli mam
desku reklamovat, nebo dat jine pameti. Nesetkali jste se mekdo
s podobnym problemem?
skr.bek@centrum.cz
ad 2 - u tech pameti to muze byt spatnym nastavenim desky. Doporucil bych vsechny jumpery na desce nastavit na default hodnoty, dat v biosu "load bios defaults" a pak na pameti spustit pres vikend memtest. Pokud i v tomto pripade odejdou pameti po mesici znovu, bude to nejspis deskou.
No, poradim jak umim.
Fireware by nemel byt problem, protoze podle ASUSu je to chip od NECu, ten by mel byt odpovidajici norme ohci1394. Takze se bude hodit postup pro zprovozneni sice jine firewire karty, ale princip bude zachovan - link
Pro zvukovou kartu C-Media 8738 je podpora pokud vim v projektu ALSA.
Co se tyce scsi radice, tak neporadim, nebot neznam vyrobce a typ chipu. Zkus dat prikaz "lspci", pripadne "lspci -v" tam by se melo objevit, co je to za zelezo.No a co se tyce sitovky, tak by podle Intelu mel byt pouzit driver e100pro.
Jinak to oznaceni chipu pro zvukovku, lan kartu, atp. by bylo prijemne vedet od zacatku - aspon to pak nemusim hledat na strankach vyrobce 8-)
Tiskni
Sdílej: