Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fatal error: Kernel is compiled with GCC 2.x and you are trying to use GCC 3.x. These two version of GCC are incompatible for binary code.A tak jsem zkompiloval jadro znovu (tedy GCC 3.x) jako vzdy :
make menuconfig (a save nastaveni;asi zbytecne) make dep make bzlilo make modules make modules_install rebootpri kompilaci zadna chyba nenastala a po rebootu se kernel zastavil na hlaskach
# kmod: failed to exec /sbin/modprobe -s -k block-major-3,errno=2 # VFS: Cannot open root device "302" or 03:02 # Please append a correct "root=" boot option # Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 03:05pro jistotu jeste vypis mountovani
work:/# mount /dev/hda2 on / type ext3 (rw,errors=remount-ro) proc on /proc type proc (rw) devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620) tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw) /dev/hda3 on /var type ext3 (rw) /dev/hda4 on /data type ext3 (rw) /dev/hdc1 on /data2 type ext3 (rw) /dev/hde2 on /home/ae/hd type ext3 (rw)na googlu jsem nasel veci jako spatne urceni root-u , ovsem to jsem nemenil, a ani jsem neprehazoval disky, a navic, kdyz bootuju ze stareho kernelu (LinuxOLD) tak to najede v pohode. Ani jsem nemenil konfiguraci Ide chipsetu, ani podporu FS. Spise si myslim, ze to bude temi verzemi gcc. Ovsem co s tim to nevim. Muzete mi prosim nekdo poradit ? Diky za odpovedi.
# # ATA/IDE/MFM/RLL support # CONFIG_IDE=y # # IDE, ATA and ATAPI Block devices # CONFIG_BLK_DEV_IDE=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDISK=y CONFIG_IDEDISK_MULTI_MODE=y CONFIG_BLK_DEV_IDECD=y CONFIG_BLK_DEV_IDEPCI=y CONFIG_BLK_DEV_GENERIC=y CONFIG_IDEPCI_SHARE_IRQ=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA_PCI=y CONFIG_IDEDMA_PCI_AUTO=y CONFIG_IDEDMA_ONLYDISK=y CONFIG_BLK_DEV_IDEDMA=y CONFIG_BLK_DEV_HPT366=y CONFIG_BLK_DEV_PIIX=y CONFIG_IDEDMA_AUTO=y CONFIG_BLK_DEV_IDE_MODES=ybootuji z PIIX a ten tam je , sice pouzivam jeste HPT366 radic, ovsem z toho nebootuji. Tedy si myslim, ze tim to to asi nebude. Asi zkusim ten initrd. Vis o nejakem slusnem navodu ?
1. stahne se jadro 2. rozbali se: tar zxf linux*.tar.bz2 3. make menuconfig 4. fakeroot make-kpkg clean 5. fakeroot make-kpkg --revision=citac.1.0 kernel_image 6. dpkg -i kernel-image..* 7. reboot
# # File systems # CONFIG_AUTOFS4_FS=y CONFIG_EXT3_FS=y CONFIG_JBD=y CONFIG_FAT_FS=y CONFIG_MSDOS_FS=y CONFIG_UMSDOS_FS=y CONFIG_VFAT_FS=y CONFIG_TMPFS=y CONFIG_RAMFS=y CONFIG_ISO9660_FS=y CONFIG_JOLIET=y CONFIG_NTFS_FS=m CONFIG_PROC_FS=y CONFIG_DEVPTS_FS=y CONFIG_EXT2_FS=yzadne dalsi FS nejsou v jadru ani jako moduly.
work:/etc# less lilo.conf |grep -v ^# lba32 boot=/dev/hda root=/dev/hda2 install=/boot/boot-menu.b map=/boot/map delay=20 vga=normal default=Linux image=/vmlinuz label=Linux read-only image=/vmlinuz.old label=LinuxOLD read-only optionaljinak zadne specialni parametry jadru nedavam, zkusil jsem pri startu lila dat "Linux root=/dev/hda2" ale ani to nepomohlo. Ani predtim jsem zadne parametry nedaval, a fungovalo to v pohode. :(
:ports already in use, skipping probeje to tak 9x a na zacatku nekterych radku jsou nahodne znaky z ascii tab. a kdyz to porovnavam s fungujicim jadrem, tak radice to najde, ale disky uz ne
Tiskni
Sdílej: