Něco málo přes 10 let (3763 dnů) od vydání verze 1.0 byla vydána nová verze 4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Mam script, ktery nahrava vysilani internetoveho radia po danou dobu pomoci mplayeru. Funguje to zhruba takto:
spusti se mplayer na pozadi s parametry pro ukladani do souboru
sleep po stanovenou dobu
kilall mplayer
A tady je problem: pokud bych mel zrovna pusteny dalsi mplayer kvuli necemu jinemu, skonci taky. Takze bych rad poslal kill jen na spravny mplayer, jenze nedokazu zjistit jeho PID v ramci scriptu. V dokumntaci jsem nic nenasel, systemak mi tvrdi, ze to jde jedine kombinaci ps a grep, na to muzu pouzit taky pidof. Tim se ale nic neresi, protoze zjistim vsechny PIDy a stejne nevim, na ktery poslat kill. Pritom mam pocit, ze by to mela byt zakladni vec - prikaz, ktery spusti dany proces a vrati jeho PID. Jestli to tak opravdu je, pak me, prosim, nekamenujte.
Budu vdecny za kazdou pomoc. Zdravi
Jirka
set -m ... kill %mplayernebo slave mode mplayeru
{ sleep 60; echo q; } | mplayer -slave ...
/usr/bin/mplayer parametr1 parametr2 & MPLAYERPID=$! sleep nejakou_dobu kill -HUP $MPLAYERPID
Tiskni
Sdílej: