OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla ukončuje program ověřených doplňků. Na server s doplňky addons.mozilla.org může svůj doplněk pro Firefox nahrát jakýkoliv vývojář, stačí k tomu účet Firefoxu. Po automatické kontrole (a případně na jejím základě následující ruční kontrole) je doplněk zveřejněn uživatelům. Nejpoužívanější doplňky, které splňují určité standardy, Mozilla na serveru označuje jako doporučené, a na to chtěla navázat
… více »Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
V sobotu proběhla konference Online GodotCon 2021 vývojářů a uživatelů multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Zatím nesestříhaný videozáznam příspěvků je k dispozici na YouTube.
Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
make oldconfig make bzImage make modules && make modules_installzkopíroval jádro atd. a nabootoval ho. Vše na první pohled fungovalo až do chvíle, kdy jsem chtěl zkusit spustit GKrellM. Zadrhnul se, v logách žádné chyby. Řekl jsem si, že to je nějaká blbost a tak jsem si chtěl spustit `gdmflexiserver -n', že se zkusím zalogovat pod jiným uživatelem a spustit GKrellM z jiného účtu. Jenže ouha. GDM Flexible Server se taktéž zadrhnul. To už bylo na pováženou. Zkusil jsem tedy spustit samotný `Xnest :1' a do něj XTerm pomoci
DISPLAY=:1 xterm
:
Xlib: connection to ":1.0" refused by server Xlib: No protocol specified xterm Xt error: Can't open display: :1Xnest přitom při každém pokusu o spuštění vypisuje následující:
AUDIT: Mon Jul 4 21:10:11 2005: 4843 Xnest: client 1 rejected from local hostZkusil jsem tedy `xhost +' a když to nezabralo tak dokonce i `xhost +localhost'. Zase nic. Stále to samé. Zkusil jsem tedy GKrellM i GDM Flexible Server spustit ve strace.
socket(PF_INET, SOCK_STREAM, IPPROTO_TCP) = 6 connect(6, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(7634), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16Na tom se oba zaseknou. Ze zoufalství jsem rebootoval do starého Debianího jádra 2.6.8-i686 a hle, zde vše funguje jak má. Vzal jsem tedy .config z tohoto Debianího distribučního jádra a zkompiloval s jeho pomocí to nové jádro 2.6.12.2. Ale nepomohlo to. A teď přijde to nejlepší, když jsem psal tento přízpěvek, tak se mi spustil najednou GKrellM, který jsem zapoměl běžet ve strace. Po 10 minutách. Zjevně to tedy na něčem time-outuje a to je to, co potřebuji zjistit, abych to přenastavil. Co by to mohlo být? Prosím o jakýkoli nápad, protože čekat 10 minut na to, až se mi spustí aplikace - no, to není zrovna to pravé ořechové, že?
gdmflexiserver -n -d Sending command: 'VERSION' Got response: 'GDM 2.6.0.8' Sending command: 'AUTH_LOCAL 8f6892c41c74377ffd5f641e1eab883a' Got response: 'OK' Sending command: 'CLOSE' Sending command: 'VERSION' Got response: 'GDM 2.6.0.8' Sending command: 'AUTH_LOCAL 8f6892c41c74377ffd5f641e1eab883a' Got response: 'OK' Sending command: 'QUERY_VT' Got response: 'OK 7' Sending command: 'CLOSE' Sending command: 'VERSION' Got response: 'GDM 2.6.0.8' Sending command: 'AUTH_LOCAL 8f6892c41c74377ffd5f641e1eab883a' Got response: 'OK' Sending command: 'CONSOLE_SERVERS' Got response: 'OK :0,socrates,7' Sending command: 'CLOSE' Sending command: 'VERSION' Got response: 'GDM 2.6.0.8' Sending command: 'FLEXI_XNEST :0 1000 8f6892c41c74377ffd5f641e1eab883a /home/socrates/.XauthorityTakhle se zasekne ten gkmflexiserver s parametrem pro debug (-d).
# This causes local network socket traffic corruption! Why? # $IPTABLES -A PREROUTING -t mangle -m state --state invalid -j DROPV jádře 2.6.8-i686 z Debianu Stable (Sarge) nepůsobí uvedené pravidlo nejmenší problém. Ve vanille 2.6.12.2 působí problém. Otázka zní proč? Doporučujete bug-report? Změna v chování je totiž dosti zásadní. Každopádně by mě to opravdu na první pohled nenapadlo. Možná, že jsem přeci jenom tomu svému firewallu věřit mohl. Taková změna je dost nečekaná (nezkoumal jsem zatím ChangeLog NetFilteru, ale asi to brzy udělám).
iptables -I INPUT -i lo -j DROPTo se pak v konzoli ani nedostanu do systému. Zní to jistě ujetě, ale podobně můžou účinkovat i jiná pravidla. Než jsem našel chybu ve firewallu, taky jsem se pěkně pobavil :) Od té doby mám
iptables -I INPUT -i lo -j ACCEPT
LOOPBACK=lo+ ### ALLOW LOOPBACK TRAFFIC $IPTABLES -A INPUT -i $LOOPBACK -j ACCEPT $IPTABLES -A OUTPUT -o $LOOPBACK -j ACCEPT
Tiskni
Sdílej: