Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
fsck
apod.). V lepším případě je to všechno, v horším případě vyvstanou další problémy. Nevím jak Gnome, ale KDE taky nebývá rádo, když se zcela bez varování ukončí (třeba tlačítkem reset). Konfigurační soubory se můžou zasvinit a pokud se v nich nevyznáte, moc toho už neopravíte. (Stalo se mi to taky.) Doporučoval bych většinu nastavení někam uklidit a zkusit všechno znovu. Pro jednoduchost by mohlo stačit přidat do systému nového uživatele. Pak už stačí porovnat, co novému uživateli blbne a co ne, podle toho se dá opravit staré nastavení. Pokud bude s novým účtem blbnout všechno stejně, je tahle rada k ničemu (a to, doufám, nenastane).
{$HOME}/.xsession-errors
. Neco by se mohlo objevit i v nekterem ze systemovych logu, tusim, ze GNOME a nektere jeho komponenty jsou celkem ukecane. Hledal bych zminky o souborech, ktere mu chybi nebo prebyvaji.
Rychla a pravdepodobne ucina cesta k reseni by mela byt: smazat ve svem domovskem adresari veskery balast s nastavenim GNOME (zejmena nejspise {$HOME}/.gnome*
). Ale prijdete tim samozrejme o vsechna nastaveni, pokud jste si prostredi nejak slechtil. Od veci nemusi byt take procistit /tmp/
.
Predpokladam, ze souborovy system (a jeho konzistenci) jste jiz pro jistotu zkouknul.
Tiskni
Sdílej: