Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny klesla pod 70 000 dolarů (1,44 milionu korun).
Valve z důvodu nedostatku pamětí a úložišť přehodnocuje plán na vydání zařízení Steam Controller, Steam Machine a Steam Frame: „Cílem tedy stále zůstává vydat všechna tři nová zařízení v první polovině letošního roku, ale přesná data a ceny jsou dvě věci, na kterých usilovně pracujeme a jsme si dobře vědomi toho, jak rychle se v tomto ohledu může vše změnit. Takže ač dnes žádné zveřejnitelné údaje nemáme, hned jak plány finalizujeme, budeme Vás informovat.“
Do 20. února lze hlasovat pro wallpapery pro Ubuntu 26.04 s kódovým názvem Resolute Raccoon.
Byla vydána lednová aktualizace aneb nová verze 1.109 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.109 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu modulárního otevřeného handheldu Mecha Comet s Linuxem.
V nedávno zveřejněné kolekci dokumentů souvisejících s kontroverzním finančníkem a kuplířem Jeffrey Epsteinem se překvapivě objevil i referenční manuál unixového shellu Bash, jedná se o verzi manuálu z roku 2005. Aktuální vydání si lze stáhnout ze stránek GNU.
The Document Foundation oznámila vydání nové verze 26.2 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs). Vypíchnout lze podporu formátu Markdown.
Co se děje ve zprávách, ví asi každý - válka sem, clo tam, demonstrace na jednu i druhou stranu a bastlíř už má pocit, že se snad ani nic jiného neděje. To by však byl velký omyl a Virtuální Bastlírna je zde jako každý měsíc, aby vytáhla na světlo světa události ze světa vědy a techniky. Připojte se tedy nezávaznému povídání Strahovského MacGyvera! Co se tam bude probírat? PCBWay začalo dělat průhledné plošňáky, MARS končí s výrobou skříněk, FEL
… více »Guvernérka státu New York Kathy Hochul (Demokraté) plánuje novou legislativu, která by měla omezit výrobu 3D tištěných zbraní. Tento návrh zákona zavádí povinnost pro všechny 3D tiskárny prodávané ve státě New York obsahovat 'software' bránící ve výrobě zbraní. Návrh zákona rovněž zakazuje lidem sdílet 'digitální plány zbraní' (blueprinty) bez povolení. Existují důvodné obavy, že se tento nešťastný nápad může šířit do dalších zemí a ovlivnit celý 3D tisk jako takový. Ostatně, s podobnou regulací nedávno přišel i stát Washington.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.
Zdravim vsechny, mam maly problem s podporou CD medii. Pouzivam Mandrake 10.1, do ktereho jsem si zkompiloval vlastni jadro z kernel.org (nejdriv 2.6.12.1, nasledne 2.6.13-rc3 - problem mam v obou pripadech). CD mechanika je SONY CRX-195E1 (mezi CD vypalovacimi mechanikami je to jeden z nejmladsich kusu, pochazi z doby, kdy uz zacinal silny nastup DVD). V distribucnim jadre 2.6.8 vse funguje bez problemu, takze HW problem nebo problem v konfiguraci jine casti systemu nebude.
Pri kompilaci jadra jsem v kategorii voleb Filesystems zvolil vse, co nejak souvisi s CD, v sekci Device drivers jsem k zakompilovani vybral podporu ATAPI a v ramci toho i ATAPI CD-ROM.
Problem je v tom, ze system s novym jadrem si s CDcky nerozumi. Mechaniku najde a spravne identifikuje a zpristupni ji na /dev/hdc, vlozena CD se ale neprimountuji (automaticky mount mam povoleny) a kdyz to zkusim rucne, dostanu hlasku wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/hdc, or too many mounted file systems. Samozrejme pak nemuzu ani vypalovat CD nova.
Vse zkousim hlavne s CDcky vypalenymi v K3B, kde mam zapnuta rozsireni Rock Ridge a Joliet, zatimco generovani UDF struktur je vypnute, pro ISO mam nastavenou uroven 3
V fstab mam k CD-ROM toto: /dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0,user,iocharset=iso8859-2,sync,codepage=852,noauto,ro,exec,users 0 0
Vsechny moduly, o kterych vim, ze jsou potreba nebo s tim maji co do cineni, jsou zavedeny (cdrom, ide_cd, isofs).
Nema nekdo tuseni, kde jsem udelal chybu, resp. spis na co jsem zapomnel? Za kazde nakopnuti budu vdecny - 2.6.8 jadro mi moc nevyhovuje a nechce se mi vracet se k nemu... 
dmesg)?
Problem bych zkusil rozdelit na problem zarizeni a filesystemu: Zkuste neco precist z CD (cat /dev/cdrom |hexdump). Pak zkuste primountovat zarizeni hezky rucne (mount -t iso9660 /dev/cdrom /mnt/cdrom).
Tiskni
Sdílej: