Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
# Config information for eth0: IPADDR[0]="62.209.221.172" NETMASK[0]="255.255.255.224" USE_DHCP[0]="" DHCP_HOSTNAME[0]="" # Config information for eth1: IPADDR[1]="192.168.1.1" NETMASK[1]="255.255.255.0" USE_DHCP[1]="" DHCP_HOSTNAME[1]=""Teď musím přidat třetí síťovku a mám pocit, že bych v tom měl zmatek. Třeba že by je jádro načetlo v jiném pořadí a rázem by se třeba "síťovce do netu" přiřadila vnitřní IP apod. Tak jsem to chtěl fixovat podle MAC adres... ale jak? Jak to udělat přes rc.inet1.conf? Natvrdo to umím... Nebo by to bylo správnější přidělovat přes DHCP? To už mi běží a přiděluje IP do sítě 192.168.1., zkoušel jsem to nějak nastavit a nedařilo se - a jde to vůbec? Je možné aby při startu přidělil DHCPD IP adresy síťovkám na počítači ve kterém běží? Myslel jsem, že dhcp musí na nějaké síťovce "naslouchat"... a je OK to tak provádět? Byl bych vděčný za rady a doporučení jak to udělat čistě. Díky
Tak tomu bylo dříve (jádra řady 2.4 a starší). S jádry řady 2.6 už to není pravda. Různé se s tím vypořádávají různě: buď se rozhraní přejmenují tak, aby se jmenovala pokaždé stejně (i když to nebude eth0
a spol.), nebo se s tím smíříme a konfiguraci nevážeme na jméno rozhraní, ale na tzv. persistentní jméno (odvozené např. od MAC adresy). Každý přístup má své výhody a nevýhody, nedá se říci, že by některý byl jednoznačně lepší. Konkrétně Slackware AFAIK stále používá (standardně) jádro řady 2.4, takže bych tipoval, že tento problém neřeší a chcete-li ho používat s jádrem řady 2.6 a více síťovými kartami, je na vás, jak si s tím poradíte.
No a poradi zavadeni modulu zabezepecime lehce, ne?
Pořadí modulů možná (a to ještě ne vždy). Ale když je více karet zpřístupněno stejným modulem (což je dost časté), pak pořadí detekce stejně neovlivníte.
host pc1 { fixed-address 192.168.1.1; hardware ethernet 00:04:76:e6:53:38; }přičemž hardware ethernet je macovca mojí síťovky do vnitřní sítě a do /etc/rc.inet1.conf dám do USE_DHCP[1]="yes" tak mi to nefunguje... píše to, že dhcpd nenaslouchá na žádném zařízení. Díky
cat /proc/interrupts
Jak už jsem řekl, to platilo pro jádra řady 2.4 a starší. S jádrem 2.6 už nic takového garantováno není. Ono to vlastně nebylo garantováno ani dříve, pokud byste třeba použil dvě PCMCIA karty nebo dva USB ethernetové adaptéry, také jste se nemohl spolehnout na to, v jakém pořadí budou detekovány. Rozdíl je jen v tom, že u novějších systémů to nemáte pevné ani u PCI karet.
A co u klasického desktop case, kde jsou od klávesnice všechny karty stejně daleko?to bych chtel videt , schvalne si vemu supleru![]()
Tiskni
Sdílej: