abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:33 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:22 | IT novinky

    Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 354 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu

    1.10.2002 08:51 Kamil
    Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu
    Přečteno: 300×
    Dobry den,

    Chystam se do linoxoveho stroje pridat druhy fyzicky disk, ale marne hledam informaci o tom, jak ho naformatovat. Jeste tak ho rozdelit (c)fdiskem, ale jak formatovat disky v jiz nainstalovanem systemu mi neni jasne. Neco jineho je zbrusu novy system, kdy to nabizi instalator.

    Jeste bych se chtel zeptat na zalohu sys+data na druhy fyzicky disk. Pokud jsem to dobre pochopil, linux netrapi jako napr. wokna nejake presne umisteni souboru co se zavadecich casti disku apod. tyce. Snad by melo jit vytvorit na sekundarnim disku stejne partitiony jako na prvnim, pak natvrdo prekopirovat byte po bytu vse z HDD1 na ten novy HDD, u "/" casti nastavit boot flag. A nyni kdyz uplne vyndam z masiny HDD1 a na jeho misto dam HDD2, tak system nabehne uplne stejne jako z te jednicky.
    Nebo se mylim?

    Za Vase rady a postrehy predem moc dekuji.

    Odpovědi

    1.10.2002 11:04 Vladimir Kotala | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu
    Ad formatovani: prikaz "mkfs" + volby, nebo pripravene zkratky: jenom pro ext2 "mke2fs", pro fat disk "mkdosfs" (nekontroluje standartne povrch disku -> preformatovani je mnohosetnasobne rychlejsi nez v Windows) Ad zaloha: pokud to chces delat takto, musis mit dva uplne stejne disky, aleto uz je vetsinou lepsi pouzit softwareovy (nebo i HW, pokud to deska umi) "RAID 0" (nebo RAID 1? nevim jiste) pole. Pokud mas ruzne disky, zkopirujes to vsechno normalne a pak na ten druhy disk pustis lilo (viz. man lilo).
    1.10.2002 11:30 Pavel Kinc
    Rozbalit Rozbalit vše Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu
    Co se tyce toho zahlohovani je opravdu lepsi pouzit RAID 1 (tzv. mirroring). Co se tyce velikosti disku, shodne musi byt pouze v pripade RAID 0 (stripping), u RAID 1 to neni nutnost, ale zalozni disk musi byt ten vetsi a bude vyuzita pouze kapacita, ktera se rovna kapacite prvniho disku.
    1.10.2002 13:02 Tomáš Bláha
    Rozbalit Rozbalit vše Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu
    Pokud jsem to dobre pochopil, linux netrapi jako napr. wokna nejake presne umisteni souboru co se zavadecich casti disku apod. tyce. Linux pozice souborů na disku netrápí, ale trápí LILO. Když LILO vytváří first-stage loader v MBR, tak si poznamená, kde na disku (v jakých sektorech) jsou umístěny obrazy jádra/jader a zbytku lila. Proto vždy, když změníte konfiguraci lila, nebo přemístíte tyto soubory, musíte příkazem lilo aktualizovat MBR. Tedy, pokud budete chtít kopii bajt po bajtu, tak musíte mít stejně partišny (pokud jsou disky stejné, můžete zkopírovat jeden na druhý i s partition tabulkou), nicméně je to trochu černá magie a můžete narazit i na problémy. Takže bych doporučil: Rozdělit si druhý disk, jakkoliv je libo, nabootovat si nějaký jiný linux, třeba nějaký rescue (v SuSE -- nevím, jak jiné distribuce, ale určitě to mají také) a v něm překopírovat všechny soubory (nebo zatarovat a vypálit na CDčko) a pak si nabootovat z nějaké záchranné diskety ten zkopírovaný systém a obnovit na něm lilo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.