Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Slovenská ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace používá heslo Mirri2020. Zveřejnila video, kde je vidět heslo nalepené na notebooku (Facebook, TA3).
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-23. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.
Svobodný video editor Pitivi (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2022.06 — Reel Easing. Z novinek je zdůrazněna možnost sledování objektu pomocí OpenCV a detekce rytmu pomocí librosa. Nový Pitivi by měl být na Flathubu do několika dnů.
Vývojáři běhového prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript Deno oznámili vydání stabilní verze 1.0 full stack web frameworku Fresh pro Deno.
Pokud lze identifikovat části takového díla, které zřejmě nejsou odvozeny z programu a mohou být samy o sobě rozumně považovány za nezávislá a samostatná díla, pak se tato licence a její ustanovení nevztahují na tyto části, jsou-li šířeny jako nezávislá díla. Avšak jakmile tytéž části rozšiřujete jako část celku, jímž je dílo založené na programu, musí být rozšiřování tohoto celku podřízeno ustanovením této licence tak, že povolení poskytnutá dalším uživatelům se rozšíří na celé dílo, tedy na všechny jeho části bez ohledu na to, kdo kterou část napsal.To znamená:
You cannot incorporate GPL-covered software in a proprietary system. The goal of the GPL is to grant everyone the freedom to copy, redistribute, understand, and modify a program. If you could incorporate GPL-covered software into a non-free system, it would have the effect of making the GPL-covered software non-free too. A system incorporating a GPL-covered program is an extended version of that program.Hmmm, mně to připadá, že použití GPL ikonek pro proprietární program na to docela pasuje. Lze snad provozovat program bez ikonek? Teoreticky to možné je, ale nezdá se to být ten případ, o kterém zde mluvíme. A jsou-li ikonky nutné pro běh programu, jedná se o "samostatné a nezávislé" dílo pouze do chvíle, než autor do svého programu ikonky začlení. Ty svůj argument zakládáš na tom, že program
musí být rozumně považován za nezávislé a samostatné dílo, mohu toto své dílo šířit pod libovolnou licencí.jenže původní tazatel píše
programuji komerční aplikace, a potřebuji je nějak graficky "oživit" iconamiPod tím se představuji něco jako ikonky v toolbaru nebo na tlačítkách. A pak jde IMHO o součást programu, bez které by nebyl 100procentně funkční.
Prostě do základní verze vloží nějaké ikonky, tak aby byl funkční a vytvoří tak nezávislé dílo a k němu přidá bonusový balíček, který zamění tyto ikonky těma pod GPL.Jenže já mám pocit, že tazateli jde právě o ty nějaké ikony. A ne že by tam nutně potřeboval mít ikony pod GPL. Tak proč by to měl dělat tak složitě?
Měl bych dotaz, zdalipak můžu použít icony které jsou distribuovány pod GNU apod. licencemi do svého programu, se kterým nedodávám zdrojové kódy.Já z toho mám pocit, že tazateli jde o ikony pod GPL
Tiskni
Sdílej: