Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
DMA se tě týká sice bezprostředně, ale systém si ji dokáže nastavit sám. Jde o Direct Memory Access - přímý přístup do paměti. Využívají ho hlavně zařízení manipulující s daty - aby se procesor nemusel zatěžovat třeba čtením disku, řekne jen řadiči, aby mu to nebo ono načetl do paměti tam a tam a dál se o to nestará. Nemusí sám přelévat každý byte a může se věnovat něčemu užitečnějšímu, třeba střílečce, kterou zrovna hraješ. U disků souvisí s rozhraním ATA - je tam asi 6 přenosových módů, čím rychlejší, tím líp. Jsou o tom ale dvě spousty informací na netu, stačí trochu googlit. I tady se nastavení nastaví samo, ale je potřeba mít správný ovladač řadiče. (!)
U PPPoE je to takto:
Nemáš-li ADSL: netýká se tě.
Máš-li ADSL a ethernetový modem: netýká se tě (jen nastavení toho modemu přes www rozhraní...)
Máš-li ADSL a USB modem: týká se tě.
Jde o Point-to-Point Protocol over Ethernet - způsob komunikace používaný hlavně u ADSL, ale i u jiných broadband služeb. U nás se bude používat s největší pravděpodobností (dle Českého Telecomu) od 1. září. Pořád se to odkládá. Zatím se používá PPPoA, což znamená totéž, jen na konci je Analog.
Není tomu tak. U ADSL modemů je z hlediska poskytovatele úplně jedno, zda máte modem na ethernet nebo na USB. Jde pouze a výhradně o to, jak se tváří navenek, tj. vůči ADSL-uzlu. V naší zemi je v současné době protokol PPPoA. Ten mám i já nastavený na mém ethernetovém modemu. PPPoA se proto musí použít na všech ADSL-modemech, ať je jejich rozhraní jakékoliv. Jinak se jednoduše nepřipojíte. Od 1. září plánuje Český telecom zavést PPPoE. Pak si všichni uživatelé na svých modemech (jedno zda eth. nebo USB) prostě budou muset nastavit PPPoE - jinak se opět nepřipojí.
Pokud jde o vytáčení, tady jsem dotaz nepochopil. ADSL nemá s vytáčením vůbec nic společného a žádné vytáčení se tam nikde neděje.
Dotaz s USB modemem rovněž nechápu. Slovo "serial" v názvu portu v žádném případě neznamená, že by měl USB něco společného se sériovým portem. Nemají zhola nic společného. Mám-li "obyčejný telefonní" USB modem, bude vytáčet a pak používat protokol PPP. Mám-li ADSL modem na USB, bude do 1. září používat PPPoA a od 1. září PPPoE, pokud Telecom zase neposune termín, a hlavně nebude nic vytáčet.
Ještě poznámka na závěr: Mám pocit, že Telecom už nové zákazníky připojuje přes PPPoE a že termín přepnutí se týká jen zákazníků, kteří dostali připojení dříve než v květnu. (Dial-up s tím ale nemá nic společného.)
Ano, to souhlasí. Podle všeho je to takto:
Tiskni
Sdílej: