Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
User-Agent
je u windowsové a linuxové verze Firefoxe různá.
/sbin/sysctl net.ipv4.ip_forward=1 /sbin/iptables -t nat -o eth0 -j MASQUERADEPokud výstupní síťové zařízení není
eth0
, dosaďte tam svoje.
Na počítačích vnitřní sítě musí být nastaveny adresy ve stejné podsíti s routerem: router třeba 10.1.1.1
s maskou 255.255.255.0
, počítače vevnitř pak 10.1.1.2
a 10.1.1.3
se stejnou maskou. Výchozí branou jim pak bude router (10.1.1.1
), adresy DNS vyčtete z /etc/resolv.conf
na routeru. Nutným předpokladem funkčnosti je kromě funkčního připojení k internetu na routeru také vhodně zkompilované jádro obsahující nejlépe všechny moduly pro iptables
.
Tohle je ošklivý zlozvyk, doporučuji maškarádovat jen ty zdrojové adresy, které máte skutečně v úmyslu překládat. Jinak stačí drobná změna (třeba zavedení demilitarizované zóny) a okamžitě nastanou problémy.
[yyy@xxx]# /sbin/iptables -t nat -o eth1 -j MASQUERADE
mi zahlasi chybu
iptables v1.2.9: no command specified
-A PREROUTING
třeba někam za -t nat
.
[root@rimek niobi]# /sbin/iptables -t nat -o eth0 -j MASQUERADE -A PREROUTING
iptables v1.2.9: Can't use -o with PREROUTING
Try `iptables -h' or 'iptables --help' for more information.
rm -rf /
' (nebo něco podobného) a vy to poslušně uděláte. (Ne, nezkoušejte to. You have been warned.)
iptables
nejspíš nevadí, čistě logicky bych se přimlouval spíš za toto pořadí parametrů:
iptables -t nat -A POSTROUTING -s $INTNET -o eth0 -j MASQUERADE
iptables -t nat -A POSTROUTING -s $INTNET -o eth0 -j SNAT --to $EXTIP
Příslušné proměnné si samozřejmě nastavte podle své konfigurace. Druhá varianta je vhodnější, je-li adresa přidělena staticky.
iptables v1.2.9: Couldn't load target `MASQUARADE':/lib/iptables/libipt_MASQUARADE.so: cannot open shared object file: No such file or directory
Try `iptables -h' or 'iptables --help' for more information.
MASQUERADE
".
tcpdump
nebo ethereal
a podívat se, co a kudy vlastně běhá.
iptables
vypnutá, mimo toho jediného na překlad adres (už ho radši přepisovat nebudu iptables -Z iptables -F iptables -t nat -F PREROUTING iptables -t nat -F OUTPUT iptables -t nat -F POSTROUTING iptables -t mangle -F PREROUTING iptables -t mangle -F OUTPUT iptables -X iptables -P INPUT ACCEPT iptables -P FORWARD ACCEPT iptables -P OUTPUT ACCEPTTo první smaže počítatla, to druhé je jako
-t filter
a maže to řetězce pravidel. -X
smaže uživatelsky definovaný řetězce a poslední tři řádky nastavují paketům volný průchod.
Potom bych tam zkusil ten jediný příkaz iptables ...
uvedený výše a ty pingy.
iptables -F iptables -X iptables -t nat -F iptables -t nat -X iptables -t mangle -F iptables -t mangle -XJe to obecnější a řeší to i situaci, kdy v těch tabulkách bylo něco, s čím jste nepočítal.
iptables -t nat -A PREROUTING -o eth0 -s 10.1.1.0/24 -j MASQUERADE
v plné podobě.
POSTROUTING
:-)
POSTROUTING
, ale PREROUTING
se mi nějak líp píše. Asi tím, že ho zrovna na nic nepotřebuju. ta pokuta by byla jen za použití druhé adresyA to se dělá jak? Pokud vím, většina připojení k internetu nevede do bytu jako ethernet, aby to bylo možné. Některé jsou ethernetové (NetBox), ale tam mají v databázi natvrdo MAC adresu. O ostatních nevím nic. Pokud jde o připojování více počítačů do internetu, tak zrovna ten Netbox má ve svých obchodních podmínkách tohle: Uživatel se zavazuje zejména: [...] nepřipojovat ke koncovému bodu (místu) více než jedno koncové zařízení, pokud k tomuto neudělí poskytovatel výslovně souhlas [...] To je podle mě jen neurčitý blábol, protože jeden kabel nelze strčit do dvou zařízení zaráz.
Tiskni
Sdílej: