Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
S jakým filesystémem, to si zrovna vycucá z prstu docela snadno…
fdisk -l
'? Jinak na hdf
není nic špatného, pokud máte na desce druhý řadič. Jen bych spíš doporučil dávat všechny disky jako master, vyplatí se to.
fdisk
obvykle nejde spustit pod userem, takže potřebujute oprávnění roota, takže v konsoli:
#su
// tady se to zeptá na heslo roota
#fdisk -l
// to -l je eLko, né jednička
#exit
// jako root zbytečně nepracujte, proto ten exit
(stačilo by sudo, ale nevím jestli je nainstalované (nastavené)
Disk jako master nastavíte většinou pomocí jumperu vzadu na disku, s tím že ostatní zařízení na šále nesmějí být master. Bejt Vámi, zatím bych to neřešil.
cat /etc/fstab
lsmod | grep ntfs
cd /mnt
mkdir disk
mount /dev/hdf1 /mnt/disk
cd disk
ls
Dost těchto věcí budete muset provádět jako root
Jako root editujte soubor fstab
ve složce /etc
(např. v KDE [ALT]
+ [F2]
, Příkaz: kwrite /etc/fstab, volby, Spustit jako jiný uživatel, Jméno uživatele: root, heslo: to snad znáte :o), spustit) a třeba na konec přidejte:
/dev/hdf1 /mnt/disk ntfs ro,umask=0222,nls=utf8 0 0
To na konci jsou dvě nuly, radši to celý překopírujte. Uložte a zkuste restartovat...
#su
// heslo roota
#vim /etc/fstab
// spustí divný editor
// nyní zmáčkněte: [esc]
// pak: [i]
// najeďte kurzorem na konec posledního řádku, [enter]
// z nabídky Úpravy vyberte Vložit (musíte mít zkopírovaný ten řádek odsud)
// :wq (ta dvojtečka se musí objevit dole, ne v dokumentu) + [enter]
Tiskni
Sdílej: