V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
S jakým filesystémem, to si zrovna vycucá z prstu docela snadno…
fdisk -l
'? Jinak na hdf
není nic špatného, pokud máte na desce druhý řadič. Jen bych spíš doporučil dávat všechny disky jako master, vyplatí se to.
fdisk
obvykle nejde spustit pod userem, takže potřebujute oprávnění roota, takže v konsoli:
#su
// tady se to zeptá na heslo roota
#fdisk -l
// to -l je eLko, né jednička
#exit
// jako root zbytečně nepracujte, proto ten exit
(stačilo by sudo, ale nevím jestli je nainstalované (nastavené)
Disk jako master nastavíte většinou pomocí jumperu vzadu na disku, s tím že ostatní zařízení na šále nesmějí být master. Bejt Vámi, zatím bych to neřešil.
cat /etc/fstab
lsmod | grep ntfs
cd /mnt
mkdir disk
mount /dev/hdf1 /mnt/disk
cd disk
ls
Dost těchto věcí budete muset provádět jako root
Jako root editujte soubor fstab
ve složce /etc
(např. v KDE [ALT]
+ [F2]
, Příkaz: kwrite /etc/fstab, volby, Spustit jako jiný uživatel, Jméno uživatele: root, heslo: to snad znáte :o), spustit) a třeba na konec přidejte:
/dev/hdf1 /mnt/disk ntfs ro,umask=0222,nls=utf8 0 0
To na konci jsou dvě nuly, radši to celý překopírujte. Uložte a zkuste restartovat...
#su
// heslo roota
#vim /etc/fstab
// spustí divný editor
// nyní zmáčkněte: [esc]
// pak: [i]
// najeďte kurzorem na konec posledního řádku, [enter]
// z nabídky Úpravy vyberte Vložit (musíte mít zkopírovaný ten řádek odsud)
// :wq (ta dvojtečka se musí objevit dole, ne v dokumentu) + [enter]
Tiskni
Sdílej: