Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Sorry že tu s tím otravuju, asi bych na to měl otevřít extra vlákno, ale něco by mě zajímalo.
Mám na notebooku Linux, ale pokaždé, když jsem si chtěl nakonfigurovat jakýkoliv suspend-to-disk nebo suspend-to-ram, skončilo to příšerným sekancem. Jednou byl ten sekanec tak strašný, že mi přestalo fungovat i tlačítko ACPI a pomohlo jen vyndání baterie...
Jak to konfiguruješ, aby to fungovalo? Jaké skripty se kvůli tomu dělají? A které moduly musím odmodprobovat, než se to uspí? Jak se to řeší s X? A co zvuk?
Na internetu jsem našel několik dost nesrozumitelných návodů, které byly pro můj hardware naprosto irelevantní. Mám swap partition větší než RAM, takže bych mohl mít i suspend-to-disk. Pro kratší uspání jen tak během dne bych klidně využil i suspend-to-ram. na www.suspend2.net je nějaký patch, ale to je asi jen suspend-to-disk... Já spíš hledám něco komplexnějšího, co by se postaralo o oba typy suspendu a co by se dalo dobře ovládat a nastavovat.
Je někde na internetu nějaké HOWTO, které třeba tobě pomohlo?
Power management options (ACPI, APM) [*] Power Management support ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) Support ---> [*] ACPI Support [*] Sleep States (EXPERIMENTAL) <M> AC Adapter <M> Battery <M> Button <M> Fan <M> Processor <M> Thermal Zone <M> ASUS/Medion Laptop Extras < > Toshiba Laptop Extras [ ] Debug Statements [*] Relaxed AML
Jasně, to všechno tam mám.
Už se mi podařilo zprovoznit suspend to disk pomocí patche pro kernel. Ten je tady. Je tam i naprosto skvělé howto, se kterým to jde jako po másle. Původní suspend, který se teď dodává s kernelem, funguje hezky, ale neprobudí se.
Ještě ani jednou jsem neviděl mašinu, na které by ACPI stavy fungovaly. Prostě fakt nikdy. Vždycky to je nějaký workaround ze strany systému. Suspend to disk se dá provést i na stroji bez ACPI a APM - je to jen zapsání RAM na disk a pak zas načtení - nic víc.
Suspend to RAM mi sice funguje, ale probuzení už ne, takže to radši neriskuju. Mám stažené i suspendovací skripty, které se mi postarají o problematické moduly, ale ani to nepomůže.
Přijde mi, že ten BIOS sám dělá spoustu věcí špatně a něco tam tomu systému poškodí. Po probuzení ze suspend to RAM se notebook (podle kontrolek) tváří, že nějak funguje, ale na displayi není nic. Ať se snažím přepínat display zpět na LCD jak chci, nic už nezmůžu a je to tuhé...
Záleží na tom, jak kde. Na www.suspend2.net je dobré howto a skvěle fungující patch pro suspend to disk. Je tam i dobrý návod pro suspend to RAM a odkaz na skripty, které dělají velmi dobrou práci.
V mnoha případech po probuzení nefunguje akcelerace. To je špatná zpráva. Dobrá zpráva je, že k jejímu opětovnému zprovoznění není potřeba reboot. Stačí jen restartovat X server. Restart se děje i při každém odhlášení a přihlášení, takže stačí jen ukončit relaci a znovu se přihlásit a akcelerace fungue.
V souboru hibernate.conf lze nastavit workaround, který u mě nefunguje, ale na spoustě typů hardwaru prý ano. (O souboru hibernate.conf viz zmíněné howto a dokumentace.) Je to tzv. "Dummy X Server". To není nic jiného než spuštění X serveru bez zprávce oken, a to na krátký okamžik před obnovením relace. To může obnovit akceleraci a správně nastavit chipset. Pokud to nefunguje, musíš se holt odhlásit a znovu přihlásit.
Tiskni
Sdílej: