Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Sorry že tu s tím otravuju, asi bych na to měl otevřít extra vlákno, ale něco by mě zajímalo.
Mám na notebooku Linux, ale pokaždé, když jsem si chtěl nakonfigurovat jakýkoliv suspend-to-disk nebo suspend-to-ram, skončilo to příšerným sekancem. Jednou byl ten sekanec tak strašný, že mi přestalo fungovat i tlačítko ACPI a pomohlo jen vyndání baterie...
Jak to konfiguruješ, aby to fungovalo? Jaké skripty se kvůli tomu dělají? A které moduly musím odmodprobovat, než se to uspí? Jak se to řeší s X? A co zvuk?
Na internetu jsem našel několik dost nesrozumitelných návodů, které byly pro můj hardware naprosto irelevantní. Mám swap partition větší než RAM, takže bych mohl mít i suspend-to-disk. Pro kratší uspání jen tak během dne bych klidně využil i suspend-to-ram. na www.suspend2.net je nějaký patch, ale to je asi jen suspend-to-disk... Já spíš hledám něco komplexnějšího, co by se postaralo o oba typy suspendu a co by se dalo dobře ovládat a nastavovat.
Je někde na internetu nějaké HOWTO, které třeba tobě pomohlo?
Power management options (ACPI, APM) [*] Power Management support ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) Support ---> [*] ACPI Support [*] Sleep States (EXPERIMENTAL) <M> AC Adapter <M> Battery <M> Button <M> Fan <M> Processor <M> Thermal Zone <M> ASUS/Medion Laptop Extras < > Toshiba Laptop Extras [ ] Debug Statements [*] Relaxed AML
Jasně, to všechno tam mám.
Už se mi podařilo zprovoznit suspend to disk pomocí patche pro kernel. Ten je tady. Je tam i naprosto skvělé howto, se kterým to jde jako po másle. Původní suspend, který se teď dodává s kernelem, funguje hezky, ale neprobudí se.
Ještě ani jednou jsem neviděl mašinu, na které by ACPI stavy fungovaly. Prostě fakt nikdy. Vždycky to je nějaký workaround ze strany systému. Suspend to disk se dá provést i na stroji bez ACPI a APM - je to jen zapsání RAM na disk a pak zas načtení - nic víc.
Suspend to RAM mi sice funguje, ale probuzení už ne, takže to radši neriskuju. Mám stažené i suspendovací skripty, které se mi postarají o problematické moduly, ale ani to nepomůže.
Přijde mi, že ten BIOS sám dělá spoustu věcí špatně a něco tam tomu systému poškodí. Po probuzení ze suspend to RAM se notebook (podle kontrolek) tváří, že nějak funguje, ale na displayi není nic. Ať se snažím přepínat display zpět na LCD jak chci, nic už nezmůžu a je to tuhé...
Záleží na tom, jak kde. Na www.suspend2.net je dobré howto a skvěle fungující patch pro suspend to disk. Je tam i dobrý návod pro suspend to RAM a odkaz na skripty, které dělají velmi dobrou práci.
V mnoha případech po probuzení nefunguje akcelerace. To je špatná zpráva. Dobrá zpráva je, že k jejímu opětovnému zprovoznění není potřeba reboot. Stačí jen restartovat X server. Restart se děje i při každém odhlášení a přihlášení, takže stačí jen ukončit relaci a znovu se přihlásit a akcelerace fungue.
V souboru hibernate.conf lze nastavit workaround, který u mě nefunguje, ale na spoustě typů hardwaru prý ano. (O souboru hibernate.conf viz zmíněné howto a dokumentace.) Je to tzv. "Dummy X Server". To není nic jiného než spuštění X serveru bez zprávce oken, a to na krátký okamžik před obnovením relace. To může obnovit akceleraci a správně nastavit chipset. Pokud to nefunguje, musíš se holt odhlásit a znovu přihlásit.
Tiskni
Sdílej: