Twitter zveřejnil zdrojové kódy algoritmu pro doporučování tweetů. Dostupné jsou na GitHubu (the-algorithm a the-algorithm-ml).
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 128 (pdf) a HackSpace 65 (pdf).
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
ip addr add 10.0.0.3/24 dev eth0Kolik těch adres bude, to je na vás. Hodnoty si upravte podle potřeby.
ifconfig
je obecně špatný nápad, ale v SuSE 9.3 (od 8.0 sami používají ip
) dvojnásob. Navíc netřeba vytvářet nic samo-domo, stačí se podívat na /etc/sysconfig/network/ifcfg.template
, kde je popsán způsob, jak druhou adresu napsat do /etc/sysconfig/ifcfg-*
. Navíc to jde přidat i YaSTem.
Co se týká problému tazatele, za standardní řešení u SuSE IMHO považují použití SCPM.
Nevím proč by to nebylo dobré mít tam víc adres...ničemu to nevadí pokud se vše správně nastaví. Dokonce to v síti používám a pokud se vše chová transparentně, tak díky tomu nemusím tahat třeba 2x kabeláž atd atd.. Typický příklad klasická datová síť na jednom rozsahu a VoIP síť na jiném, ale na stejné kabeláži.
Jinak ten ifconfig už je opravdu zastaralý a umí toho opravdu málo oproti balíku iproute2
Problém je např. v tom, že může dojít ke kolizi rozsahů, které používáte v jednotlivých lokalitách. Zvlášť pokud v práci dostává tazatel konfiguraci z DHCP, může se jednoho dne stát, že začnou používat stejný rozsah (nebo pod/nadmnožinu), který má doma staticky a je zaděláno na problém. Nebo ten rozsah, který má doma staticky, bude používat síť v jiném patře/oddělení a je rovněž zle. Zvláště při omezené fantazii systémáků, kdy 90 procent lokálních sítí používá 192.168.0.0/24, 10.0.0.0/24 nebo 10.10.10.0/24…
Zvláště při omezené fantazii systémáků, kdy 90 procent lokálních sítí používá 192.168.0.0/24, 10.0.0.0/24 nebo 10.10.10.0/24…A k čemu by bylo vymýšlet nějaké jiné?
172.16/12
192.168.1/24
rezervované rozsahy nabízejí adresní prostor větší než ten, se kterým je nucena vystačit celá ČínaMohu vědět, z čeho tato informace vychází?
Tu informaci o Číně jsem si neověřoval (mea culpa), ale několikrát jsem už na různých místech narazil na zmínku, že některé americké univerzity (nebo třeba Ford) dodnes mají z historických důvodů přidělené áčko, což je víc, než kolik má celá Čína. Asi by nebyl problém si to vytáhnout z nějaké IP2Country databáze, raději si to ještě zkusím ověřit.
BTW, koukám, že ta legenda o Číně je asi hodně rozšířená, když jí APNIC věnuje samostatný dokument. Na druhou stranu, jejich ostentativní trvání na tom, že IPv4 adresy nedocházejí, je silně zavádějící. Osobně si myslím, že spíš už došly, jen jsme si toho pro samé maškarády nevšimli… :-)
To je klasický začarovaný kruh. IPv6 konektivitu (skoro) nikdo nepožaduje, protože přes něj nejsou poskytovány (skoro) žádné služby. A protože (skoro) nikdo nemá IPv6 konektivitu, necítí (skoro) nikdo potřebu přes něj nabízet služby. Určité naděje vkládám do VoIP, jen je potřeba páchat osvětu a vysvětlovat lidem, že Skype není ta správná cesta a proč.
CIDR tomu samozřejmě pomohl velmi zásadně, ale je smutnou pravdou, že nebýt NATů, jsme s IP adresama v prd... už dávno.
Jinak, Čína nečína, onehdy mě dorazila zpráva, kdy IANA v rámci nějaké té debordelizace objevila zahrabané pod kobercem tři nevyužitá Áčka (nebo, ať žije CIDR, /8). Bordel je ve všem, proč by neměl být v IP adresách
Prdlajz, s CIDRem se počítá krásně Onehdy jsem se přistihl, že z hlavy a bez přemýšlení umím převádět /N na A.B.C.D a zpět
A dokonce, v rámci /N kde N<=24 znám z hlavy všechna ta boundary, takže když mi řeknete A.B.C.D a /N, dodám vám k tomu net-address, broadcast-address a net-mask, a to sakra, aniž bych nad tím vůbec přemýšlel. Cítím, že jsem poněkud postižen svou profesí...
Debil. N>=24
Ještě k té Číně, přesná čísla se mi hledat nechce, nicméně Čína spadá pod APNIC. Takže beru world assignment a provádím s ním něco takovéhoto:
$ grep APNIC ipv4-address-space | wc -l 16 $ grep RIPE ipv4-address-space | wc -l 19
Vynechejme Američany, Evropa má o tři Áčka víc než Asie - která (pokud vím) kromě Číny obsahuje i Indii
(jižní, of course :-) )Jsem někde četl, že velký Kim doporučuje svému lidu učit se pracovat s počítači, tak kdoví
Tiskni
Sdílej: