Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Co nejlepší procesor, co nejvíc paměti, co nejrychlejší síťovou kartu, co nejrychlejší disky, co nejrychlejší ...To jsou rady pro kočku. A co nemusí být nejrychlejší? Když přidám tady, tak to nebude stíhat támhle. Když přidám támhle, tak to nebude stíhat tady. To je bludný kruh! To je naprosto idiotský přístup! Hlavně u toho moc nemyslet. Tazatel se ptá po optimální sestavě a ne po nerychlejší sestavě a jak co nejrychleji utratit co nejvíc peněz. Optimum je vždy o poměru všech komponent a ne plácnout tam to nejrychlejší a nejdražší co je! Takže jediná rada zní: zeptat se někoho, kdo takové nasazení má a zeptata se ho, kde mu to drhne a kde má zbytečnou rezervu. Tam kde to drhne adekvátně přidat a tam kde je zbytečná rezerva adekvátně ubrat. Samozřejmě pouze pokud se to vyplatí. Radu:
Co nejlepší procesor, co nejvíc paměti, co nejrychlejší síťovou kartu, co nejrychlejší disky, co nejrychlejší ...Vám dá každý nýmand v hospodě a má odpovídající cenu. Je úplně k ... Takže si tu radu strčte, tam kam slunce nesvítí, pokud nemáte radu typu: Mám to a to a když dlouhodobě sleduji zátěž, tak mi to drhne tady a tady se mi to fláká. Takže když místo tohoto dáte tohle, tak by to mohlo být o něco lepší v tomhle parametru a tady by se dalo ušetřit. Pokud vám víc záleží na tomhle, tak by se to dalo zlepšit takto. To už jsem taky viděl nekolikaprocesorovej mainframe za několik melounů, kterej v požadované funkcionalitě byl o tři řády poražený na hlavu obyčejným dvouprocesorem PC za 300kKč jen proto, že v příslušných úzkých hrdlech byly odpovídající komponenty.
OK, napisu co provozuju:
IBM eServer xseries 220 1xP3@800 MHZ 1GB RAM IBM Serveraid 4i @66MHz PCI-X 2x Hitachi Ultrastar 72GB 10krpm 2x Hitachi Ultrastar 144GB 10krpm 3com 3C986 B-T @66MHz PCI-X #lspci 00:00.0 Host bridge: ServerWorks CNB20LE Host Bridge (rev 06) 00:00.1 Host bridge: ServerWorks CNB20LE Host Bridge (rev 06) 00:01.0 VGA compatible controller: S3 Inc. Savage 4 (rev 06) 00:02.0 Ethernet controller: Intel Corp. 82557/8/9 [Ethernet Pro 100] (rev 0c) 00:0f.0 ISA bridge: ServerWorks OSB4 South Bridge (rev 51) 00:0f.1 IDE interface: ServerWorks OSB4 IDE Controller 00:0f.2 USB Controller: ServerWorks OSB4/CSB5 OHCI USB Controller (rev 04) 01:03.0 SCSI storage controller: Adaptec AIC-7892P U160/m (rev 02) 01:07.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5701 Gigabit Ethernet (rev 15)
takze toto bez problemu jiz 2 roky tahne 110 klientskych masin -samba, ldap,proftpd, apache, firebird
LA5: ve spickach 1.02 (rano a po obede )
Zase na druhou stranu musim uznat, ze pro 10 klientu bych nestavel nic se SCSI ale s nejakym lepsim SATA, ono totiz zalezi co od toho dotycny ceka..
V 90% to drhne na propustnosti sbernice a hospodareni s interrupty..
Tazatel se ptá po optimální sestavě a ne po nerychlejší sestavě a jak co nejrychleji utratit co nejvíc peněz.Nie, nepýta. Doslovne uvádza jedinú požiadavku na funkcionalitu: Požadavkem je velmi rychlý zápis a čtení souborů, .... Takže nepoznám lepšiu odpoved´ ako poukázať na komponenty, ktoré môžu byť úzkymi miestami.
Takže si tu radu strčte, tam kam slunce nesvítí, ...Ja som aspoň niečo poradil, čo sa o Tvojom príspevku povedať nedá.
Nie, nepýta. Doslovne uvádza jedinú požiadavku na funkcionalitu: Požadavkem je velmi rychlý zápis a čtení souborů, .... Takže nepoznám lepšiu odpoved´ ako poukázať na komponenty, ktoré môžu byť úzkymi miestami.Někdy je lepší mlčet. Jako úzké místa jste vyjmenoval skoro všechny komponenty počítače. Ještě dodat barvu case a máme to v kupě. Taková rada je horší než žádná rada.
Ja som aspoň niečo poradil, čo sa o Tvojom príspevku povedať nedá.Naopak, moje rada je naprosto profesionální a přesná. Tazateli jsem odpověděl, že vaši radu raději nemá vůbec číst, protože je pro něj naprosto bezcená, pokud nehodlá zbytečně mrhat svým časem a prostředky. Také jsem mu radil na co se má zaměřit. Taktéž jsem mu poradil jak se má ptát a co sledovat a v neposlední řadě jsem mu poradil, že každý systém má své úzké hrdlo a že je zbytečné investovat kamkoliv jinam než do zlepšení úzkého hrdla. Optimální systém je systém, který má všechny komponenty vyvážené, který je za akceptovatelnou cenu a splňuje požadavky zadání. Stavět nejrychlejší systém z nejrychlejších a nejlepších komponent je blbost pokud zároveň nedisponujete nekonečnem peňěz, času a vědomostí. Jenže tahle jednoduchá a vždy platná pravda se v dnešní době čím dál méně nosí. Její znalost a aplikace je dělicí čarou mezi profesionály a plácaly.
Naopak, moje rada je naprosto profesionální a přesná.Posielať iných "tam, kde slnko nesvieti" a uvádzať akú príšernú konfiguráciu si videl. Hmm, si skutočne profesionál. Možno opytujúci sa bude touto radou tak nadšený, že Ti pošle nejaký honorár. Tvoja rada mohla vyznieť profesionálne, keby si ju podal profesionálnejším spôsobom ako invektívami.
SCSI jednoznacne schvaluji, ale mam pocit,ze RAID-5 v zapisu moc rychly neni, spis bych pouvazoval nad RAID-1, investujte do radice ktery ma cache zalohovanou baterii, opravdu to k necemu je, take pamatujte na to, ze aby jste vyuzil plne rychlost Ultra320, potrebujete PCI-X nebo PCI-Express radic a to same plati pro 1Gb sitovku..
Ja sam bez problemu pouzivam sitovky 3com a Intel, ale musim uznat, ze v nekterych sestavach jsou 3comy ponekud problematicke..
Procesor rychly prilis nepotrebujete, provozuji Gb sit na P3@800 pro 110 klientu bez problemu..
S RAM bych pod 1GB nesel, dnes uz to neni takovy cenovy rozdil..
Zasadni vec kterou potrebujete je kvalitni zakladni deska s kvalitnim chipsetem, pokud to cele postavite na desce za necele 2k kc, tak jste vyhodil penize..
PS: Kdyz jsem si to po sobe precet, tak mi vychazi takova suma, ze by bylo vhodne pouvazovat o kompletnim serverovem zeleze
Velmi správná připomínka. Běžné desky (to je něco jako běžný prací prášekZasadni vec kterou potrebujete je kvalitni zakladni deska s kvalitnim chipsetem, pokud to cele postavite na desce za necele 2k kc, tak jste vyhodil penize..
... spis bych pouvazoval nad RAID-1, ...Ak ide o výkonnosť pri čítaní aj zápise, tak ešte skôr RAID 0; RAID 1 zrýchľuje iba čítanie.
RAID bus controller: Promise Technology, Inc. PDC20319 (FastTrak S150 TX4) (rev 02)ad moduly: jsou to tři balíky, které byly na CD k serveru (nějaké ovládací programy, daemon a v posledním jsou právě ty moduly):
srvmagt-agents, srvmagt-eecd, srvmagt-mods_src
Tiskni
Sdílej: