Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
echo "export http_proxy=http://proxy_host:port/" >> ~/.bashrc
echo "export ftp_proxy=$http_proxy" >> ~/.bashrc
Acquire::http::Proxy "http://<login$gt;:<passwd$gt;@<IP$gt;:<port$gt;/"; Acquire::ftp::Proxy "http://<login$gt;:<passwd$gt;@<IP$gt;:<port$gt;/";Pozn: V mém případě jsem nucen šálit pitomou http proxy
Ale teď bych potřeboval ještě rozchodit synaptic, i když jsem to podle příspěvku níž v Preferences nastavil,tak už sice nehlásí že nemůže ty požadované servery najít,ale při instalaci nečeho prostě se jakoby zasekne a vypadá to že hledá server,a píše to že čas vypršel.
No sláva; konečně správná rada. Programátoři balíku Synaptic se přece nebudou namáhat převzít globální (vlastně ubuntární (nebo ubuntální?)) nastavení proxy, ale budou si výhodně hrabat na svém písečku. Ona i ta svinutá liška nahoře se mne na tu autentikaci taky zeptá a taky si to nezjistí.
Ano, je to tak. Okud koušíte ubuntu oprvé, usíte astavit roxy hned ři nstalaci, inak udete ak agoři ýden íst gryndy lné rogance ež e rochu orientujete...
Tiskni
Sdílej: