Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
# velikost pisma a font gtk-entry-select-on-focus = 1 gtk-font-name = "Arial 10" # gtk-font-name = "Helvetica 10" # gtk-font-name = "Utopia 8" # gtk-font-name = "Serif 8" # gtk-font-name = "Sans 8 italic" # gtk-font-name = "Sans 8 bold" # gtk-font-name = "Sans 8" # gtk-font-name = "Helvetika 8" # gtk-font-name = "Arial 8" # gtk-font-name = "Courier 8" # definice stylu style "gtk-tooltips-style" { bg[NORMAL] = "#0000ff" } style "gtk-style" { # nastaveni okraju xthickness = 1 ythickness = 1 # nastaveni barev bg[NORMAL] = "#efeefefff" # bg[INSENSITIVE] = "#efebe7" # bg[ACTIVE] = "#bab5ab" # bg[PRELIGHT] = "#9db3cc" #"#ffbc00" # bg[SELECTED] = "#9db3cc" #"#ffbc00" # fg[NORMAL] = "#9db3cc" #"#ffbc00"#"#000000" # fg[SELECTED] = "#ffffff" # fg[ACTIVE] = "#000000" # fg[PRELIGHT] = "#000000" # pozadi base[NORMAL] = "#fffcfccfc" # base[ACTIVE] = "#0000ff" # base[SELECTED] = "#ff0000" #"#ffbc00" # # text[SELECTED] = "#000000" # text[ACTIVE] = "#000000" # text[SELECTED] = "#ffffff" # text[INSENSITIVE] = "#565248" # nastaveni GtkScrollbar::min_slider_length = 10 GtkWidget::interior_focus = 1 GtkWidget::focus-line-pattern = "" GtkWidget::focus_padding = 0 GtkButton::default_spacing = 0 GtkButton::default_border = {0,0,0,0} GtkButton::default_outside_border = {0,0,0,0} GtkButton::child_displacement_x = 0 GtkButton::child_displacement_y = 1 GtkCheckButton::indicator_size = 20 GtkRadioButton::indicator_size = 30 GtkPaned::handle_size = 3 GtkRange::trough_border = 1 GtkRange::slider_width = 10 GtkRange::stepper_size = 10 GtkRange::stepper_spacing = 1 # nastaveni widgetu widget "*" style "gtk-style" # widget "gtk-tooltips" style "gtk-tooltips-style"
Pro inspiraci je to pěkné, ale jedině pro Gtk+2. Nejenže v Gtk+1 asi moc nepochodíš se zadáváním fontů po novém způsobu "Sans 10", ale v Gtk+1 syntaxe gtkrc vůbec nezná nastavení (settings), tj. věci jako gtk-font-name, gtk-entry-select-on-focus a spol. Ve stylech widgetů nezná xthickness a ythickness... Zkrátka tak 3/4 toho příkladu jsou pro Gtk+1 nepoužitelné a budou ti nanejvýš hlásit chyby při spouštění programů, které Gtk+ používají.
Tak schrnout se to dá tak, že opravdu jednoduché řešení skutečně existuje. Co bylo napsáno výše samozřejmě platí jen s tím rozdílem, že aby to bylo opravdu jednoduché stačí napsat do souboru (~/.gtkrc) definujícím vzhled GTK1 aplikací toto: "include 'cesta k vzhledu a konfiguračnímu souboru'"
#toto je obsah souboru .gtkrc include "/usr/share/themes/Raleigh/gtk/gtkrc"
samozřejmě je potřeba mít nainstalované nějaké ty themes pro GTK1 nejde míchat GTK1 a GTK2 - každá potřebuje vlastní vzhledy.
gtk-font-name
jako v příkladu výše, u Gtk+1 musíš změnit vlastnost font v nějakém stylu a ten pak přiřadit všem widgetům (viz dokumentaci).
#$(gtkconfigdir)/gtkrc.iso-8859-2 # # This file defines the fontsets for iso-8859-2 encoding # make symliks or hardlinks to gtkrc.$LANG if your language uses iso-8859-2 # and a gtkrc.$LANG doesn't exist yet. style "gtk-default-iso-8859-2" { fontset = "-*-helvetica-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-1,\ -*-arial-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-1,\ -*-helvetica-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-2,\ -*-arial-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-2,*-r-*" } class "GtkWidget" style "gtk-default-iso-8859-2"změníšli font případně jeho velikost pak by se měl výsledek projevit v nově spuštěných GTK1 aplikacích. (doporučuji zálohovat) - sám jsem to nezkoušel. POKUD hledáš gtkrc tak jde o to že můžeš každé GTK1 aplikaci nastavit svou vlastní konfiguraci, pokud daný program nenalezne v tvém domácím adresáři soubor s názvem .gtkrc nic se pro něj neděje prostě si natáhne nastavení definované systémem (tj. soubory /etc/gtk/* a další /usr/themes/gtk/"nazev vzhledu"/gtkrc)
strace xmms 2>&1 | grep gtkpokud si spustíš strace uvidíš jak si postupně aplikace pokouší natahovat konfiguraci z různých adresářů.
Tiskni
Sdílej: