Moltbook je sociální síť podobná Redditu, ovšem pouze pro agenty umělé inteligence - lidé se mohou účastnit pouze jako pozorovatelé. Agenti tam například rozebírají podivné chování lidí, hledají chyby své vlastní sociální sítě, případně spolu filozofují o existenciálních otázkách 🤖.
scx_horoscope je „vědecky pochybný, kosmicky vtipný“ plně funkční plánovač CPU založený na sched_ext. Počítá s polohami Slunce a planet, fázemi měsíce a znameními zvěrokruhu. Upozornil na něj PC Gamer.
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.
Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.
Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.
NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.
Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na
… více »V kryptografické knihovně OpenSSL bylo nalezeno 12 zranitelností. Opraveny jsou v upstream verzích OpenSSL 3.6.1, 3.5.5, 3.4.4, 3.3.6 a 3.0.19. Zranitelnosti objevila společnost AISLE pomocí svého autonomního analyzátoru.
./program.
$ file ten_soubor_co_se_tvari_spustitelne $ ./ten_soubor_co_se_tvari_spustitelneprvní ti řekne co je ten soubor zač (a pověz to také nám) a druhé to spustí s tím, že narozdíl od klikání na ikonku uvidíme co se bude dít...
david@david:~/echat $ tar -xzf echat-0.02_lnx.tgz gzip: stdin: not in gzip format tar: Child returned status 1 tar: Za běhu programu nastala chyba david@david:~/echat $ tar -xf echat-0.02_lnx.tgz david@david:~/echat $ cd echat-0.02_lnx david@david:~/echat/echat-0.02_lnx $ ls ec echat GPL Makefile NEWS README README.ru README.tu TODO david@david:~/echat/echat-0.02_lnx $ less README david@david:~/echat/echat-0.02_lnx $ ./echat ./echat: error while loading shared libraries: libncurses.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory david@david:~/echat/echat-0.02_lnx $ sudo apt-get install libncurses4 Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí... Hotovo Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány: libncurses4 0 aktualizováno, 1 nově instalováno, 0 k odstranění a 34 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 190B/190kB archívů. Po rozbalení bude na disku použito dalších 410kB. Preconfiguring packages ... Instaluji balík libncurses4. (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 113006 souborů a adresářů.) Rozbaluji libncurses4 (z .../libncurses4_4.2-10_i386.deb) ... Nastavuji balík libncurses4 (4.2-10) ... david@david:~/echat/echat-0.02_lnx $ ./echat eChat v0.02 by SeaD <sead@mail.ru> Error opening terminal: xterm. # přímo v xtermumatus: nenapsal jsi v původním příspěvku, co sis konkrétně stáhl (ani jméno programu) a bylo tam devět linků na věci ke stažení.
No a kompilovat jsem to taky zkoušel, nefungovalo to, nechce se mi s tím touto dobou laborovat a nejsem programátor.
Tiskni
Sdílej: