Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Linux 2.6.13-gentoo-r3 i686
Jasný, nechtěl jsem nijak hanit Tvou oblíbenou distribuci, jistě máš dobrý důvod pro její použití Každý ať si používá co chce jak chce dle chuti (přeci právě kvůli svobodě je GNU/Linux náš miláček
) je jedno jestli to je Emacs|Vim|Nano, Mutt|KMail, Gnome|KDE|Fvwm. Jde mi jen o to, aby náš nový kamarád, který s Linuxem teprve začíná, nebyl zatáhnu do sekty typu:
Jakou verzi KDE máš?
Ha já mám x.y.z!
Co používáš za distribuci?
Vše mám 100% optimalizované pro svůj počítač, kompiloval jsem totiž vše sám, ze zdrojáků celý týden!
Můj názor je následující:
Libovolnou disribuci si můžu používat doma na desktopu, ale jakmile potřebuju něco pro reálné nasazení v produkčním prostředí, tak se mi výběr velice zužuje. Konkrétně na Debian GNU/Linux, Suse/Novel, Red Hat (tím myslím pouze zastupitele z řad Linuxu, samozřejmě je ještě možnost sáhnout třeba po Solarisu atp. ).
Můžete s tím nesouhlasit, můžete se bouřit, cvičit prostná i na hlavu se stavět, ale to je tak všechno, co s tím lze dělat. Je to pouze můj svobodný názor a nechci zde být přesvědčován, že je špatný atp.
Mějte se krásně a používejte si co chcete,
FREEDOOM FOREVER
HOWG!
Tiskni
Sdílej: