Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
char retazec[3]; cin << retazec[]; cout << retazec[] << endl; if (retazec == "ahoj") { cout << "true"; } else { cout << "false"; }ked napisem ahoj, vrati mi to "ahoj" a "false". skusal som to upravit napr if (retazec == "ahoj\n") (Perl by to myslim zozral keby tam bolo eq :) apod. Ale nic som nevyriesil. Chapem ze to je ulozene v poli, takze by sa to mohlo dat vyriesit nejakym porovnanim z polom. Neide mi to ani ked si tu premennu nadefinujem v kode (teda bez cin). A co ma trapi najviac, kvoli comu som to vlastne robil je, mi to neporovna parameter predavany funkcii main z prikazoveho riadku. teda ked som to spravne pochopil, argv je vnorene pole a k tomu este ako ukzaovatel? ako to teda vyriesit? ukazovatele mi zatial akosi neidu a mam v tom truchu zmatok. pls pomozte niekto....
std::string
a pak je namístě i operátor ==
.
retazec == "ahoj"
char[]
, což je pointer na začátek řetězce. Je nutné použít buď fci strcmp
deklarovanou v string.h
: if (! strcmp (retazec, "ahoj"))
, nebo (vzhledem k tomu, že to je C++ kód) je daleko čistějším řešením typ std::string
místo char[]
, kde to jde dělat intuitivně tak, jak jste napsal (tedy std::string retazec
...
if (retazec == "ahoj")
. Je myslím v #include <string>
#include <iostream> using namespace std; int main(int argc, char **argv) { if (!strcmp(argv[2],"ahoj")) { cout << "true\n"; } else { cout << "false\n"; } }bud mi to vrati false ked tam nedam nic, alebo segmention fault ked dam ako parameter ahoj alebo hocico ine... skusal som to aj ako
int main(int argc, char *argv[])aky je medzi tym vlastne rozdiel ?
char retezec[velikost]
), je dobré použít takovou funkci, kterou lze rovněž omezit, tj. třeba fgets(retezec, sizeof(retezec), stdin)
. A nebo lze použít vhodnější string
.
cin >> retezec;Místo
cin
může přijít jakýkoli jiný objekt vzešlý z istream
, ale musí tam být šipečky od objektu, ne do něj.
==
porovnává hodnoty, u standardních polí jsou to tedy nějaké ukazatele. V C++ jej lze přetížit, takže u objektů typu string
nebo jednoho string
a jednoho pole char *
se porovnávají skutečně řetězce.
main
jsou záludné. V argc
je počet parametrů, v argv
je pole ukazatelů na řetězce s těmito parametry. Délka pole argv
může být pokaždé různá, jediný prvek, který je přítomen vždy, je argv[0]
, tedy název programu. Pokud chceme pracovat s nějakým dalším, je potřeba se nejprve ujistit o jeho přítomnosti pomocí argc
.
endl
než "\n"
.
Tiskni
Sdílej: