Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Adresa bude pokaždé jiná, protože se ta knihovna pokaždé nahraje do jiného pamětového prostoru.A na to se právě ptám. Adresa je v knihovně relativní vůči nějaké jiné adrese. Pokud tu „jinou adresu“ budu znát, pak stačí k relativní adrese (kterou znám z mapy proměnných) přičíst offset (který nevím jak za běhu programu zjistit) a dostanu skutečnou adresu proměnné. Program může zjistit adresu proměnné nějak takhle:
p_foo = &foo;
, ale to znamená mu při psaní programu říct, aby zjistil adresu této konkrétní proměnné (foo); já to ale potřebuju zajistit obecně pro libovolnou globální proměnnou. Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné, takže k nim takhle přistupovat nemůže.
Já potřebuju programu předat relativní adresu, program by si ji přepočítal na absolutní a na základě absolutní adresy libovolné glob. proměnné by přečetl (přepsal) její obsah. Otázka zní, jak z relativní adresy získat adresu absolutní.
extern
:Ale po vete
Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné,
som prestal chápať. Možno by pomohlo pozrieť sa na výstup programu objdump, alebo nm.
extern int proměnná
mi nepomůže, protože já při psaní programu, který výše zmíněnou knihovnu bude používat, nevím, jak se proměnné budou jmenovat, jakého budou typu ani kolik jich bude. Vím jenom, že k nim budu potřebovat přistupovat (neřešme proč a jak moc velká je to prasárna).
Program nm mi sice vypíše seznam symbolů, které jsou v knihovně definované, ale to mi moc nepomůže, totéž zjistím i z mapy proměnných.
Příklad: mám knihovnu s jednou globální proměnnou a jednou funkcí:
int g_var; int foo(void) { return g_var; }Knihovnu přeložím a vznikne mi soubor lib.so. Programem nm zjistím tohle:
# nm lib.so | grep g_var 000018bc B g_varV paměti ale nebude proměnná g_var na adrese 18bc, ale na aderese offset + 18bc. Já chci zjistit ten offset, abych v programu (který tu knihovnu bude používat) mohl napsat např. něco jako
p_gvar = (int *)(0x18bc + offset) printf("Obsah promenne: %d\n", *p_gvar);
Navíc program (ten, který používá sdílenou knihovnu) nezná její globální proměnné,A jak potom tu knihovnu chceš používat ? Přece ke každé knihovně existuje její hlavičkový soubor *.h kde jsou funkce a proměnné té knihovny popsané takže ty proměnné znáš. Jak jinak by jsi věděl co v té knihovně je ?
void *abs_addr(unsigned int rel_addr)
nebo
void *abs_addr(char *var_name)
Tiskni
Sdílej: