Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
pisi maly program v c-cku a potreboval bych vedet, jak dlouhy je double, nebo lepe jaka je jeho presna bitova struktura (kolik bitu je exponent atp.). Jak to na danem systemu zjistim? Jedna se o architekturu i386, gcc-4.1 (distro debian testing).
Dekuj za radu :)
Zdravi Michal
sizeof()
. Na velikost mantisy a exponentu se zkuste podívat třeba do seriálu, který nedávno vyšel na Rootu, je to asi tak druhý nebo třetí díl.
dekuji za odpoved, upresnim svuj problem: ja dostanu z pristroje 8byte, z toho prvnich 11 jsou "exponent bits" a zbylych 52 jsou "fraction bits" podle EEE754. Kdyz ted nactu techle 8byte do promene typu double (sizeof(double)=8, alespon na mem systemu), tak dostavam hodnotu o 4 rady mensi, napriklad misto 0.2 dostanu 0.00002. Hledam pricinu problemu. Napadlo me, jestli je opravdu ulozeny double podle EEE754 i na mem systemu. Proto dotaz, jak to zkontroluji?
jeste presneji, pristroj vraci hodnotu ve tvaru :
(ascii)0(ascii)#(binary)110100....
cili prvni dva byte jsou ascii 0 a ascii #, pak nasleduje 64 bitu.
nactu tedy vsechno (celkem 10 byte) do pole typu char a pak provedu
pointer_na_double=pole + 2;
No a chova se to jak jsem uvedl vyse... :)
Jeste jednou dekuji za pomoc
Zkuste se podívat na hodnoty maker FLT_RADIX
(mělo by být 2), DBL_MANT_DIG
, DBL_MIN_ËXP
a DBL_MAX_EXP
(je potřeba includovat <float.h>
), z nich by to mělo být vidět. U mne je to (na x86 i x86_64) 2, 53, 1024, -1021. Takže by to mělo být 53 bitů mantisy, 1 bit znaménko a 10 bitů exponentu.
V každém případě bych ale doporučoval nespoléhat na kompatibilitu binárního zápisu a napsat si na to konverzní funkci. Ušetříte si tím těžkou hlavu, kdybyste to někdy chtěl portovat na jinou platformu (třeba big endian).
moc dekuji, to je ono :) Na mem systemu jsou hodnoty totozne tj. 2, 53, 1024 a -1024.
Ano, kompatibilita mym resenim trpi. Mohl bych vsechna data nacist jako ascii a pak je zkonvertovat pomoci atof(), coz je z hlediska kompatibility bezproblemove. Nicmene rad bych se tomuto reseni vyhnul kvuli rychlosti. I za cenu ztraty kompatibility.
Tiskni
Sdílej: