Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
printf("$HOME = %s\n", getenv("HOME"));
HOME
. Skutečný domácí adresář by se zjistil zhruba takto:
buf_length = sysconf(_SC_GETPW_R_SIZE_MAX); char buff[buf_length]; struct passwd pwd; struct passwd* rptr; getpwuid_r(id, &pwd, buff, buf_length, &rptr); if (!rptr) ... /* máte to v pwd.pw_name */
# if defined __USE_SVID || defined __USE_MISC
narozdil od getenv(), ktere je volne... holt zalezi jestli se treba program nekompiloval s -ansi... pak by to byl problem... ale jinak je jasne ze getenv() vraci pouze prommenne prostredi...
pwd.h
je tato funkce deklarována vždy, blok, o kterém pravděpodobně mluvíte, obsahuje pouze getpwent_r()
. Pokud by byly problémy, můžete samozřejmě použít getpwuid()
, ale od té doby, co jsem si začal hrát s thready, používám raději reentrantní varianty všude.
pthread_mutex_lock()
a pthread_mutex_unlock()
pro zamykani sdilenych dat... ovsem u me je skutecne v souboru pwd.h
funkce getpwent_r()
zamaskovana... staci dat man getpwent_r
a zobrazi se toto (cast):
SYNOPSIS #define _GNU_SOURCE #include <pwd.h> int getpwent_r(struct passwd *pwbuf, char *buf, size_t buflen, struct passwd **pwbufp); int fgetpwent_r(FILE *fp, struct passwd *pwbuf, char *buf, size_t buflen, struct passwd **pwbufp);coz je snad vserikajici...
#define _GNU_SOURCE
' nemám. Dokonce mám dvě verze té stránky, ani jedna neobsahuje požadavek na žádná další makra a jedna z nich je navíc označena jako POSIX Programmer's Manual. Příslušná část pwd.h
pak vypadá takto:
# if defined __USE_SVID || defined __USE_MISC /* This function is not part of POSIX and therefore no official cancellation point. But due to similarity with an POSIX interface or due to the implementation it is a cancellation point and therefore not marked with __THROW. */ extern int getpwent_r (struct passwd *__restrict __resultbuf, char *__restrict __buffer, size_t __buflen, struct passwd **__restrict __result); # endif extern int getpwuid_r (__uid_t __uid, struct passwd *__restrict __resultbuf, char *__restrict __buffer, size_t __buflen, struct passwd **__restrict __result); extern int getpwnam_r (__const char *__restrict __name, struct passwd *__restrict __resultbuf, char *__restrict __buffer, size_t __buflen, struct passwd **__restrict __result);
This function is not part of POSIX and therefore no official cancellation point. But due to similarity with an POSIX interface or due to the implementation it is a cancellation point and therefore not marked with __THROW.jinak jeste z manualove stranky:
CONFORMING TO These functions are GNU extensions, done in a style resembling the POSIX version of functions like getpwnam_r(3).
Kdyby to bylo rozšíření, neměla by ta funkce manuálovou stránku označenou POSIX Programmer's Manual, ty jsou jen u skutečně posixových funkcí.
V tom vasem vypisu je ale ta cast okolo te funkce taktez zamaskovana viz komentar…
Není. Ten komentář a podmíněný překlad se týkají jen funkce getpwent_r()
, ale hned za ní je #endif
, takže na getpwuid_r()
a getpwnam_r()
se to už nevztahuje, ty jsou deklarovány vždy.
pwd.h
respektive aji grp.h
nestalo se ti, ze kdyz jsi projizdel alokovanou pamet valgrindem pri pouziti funkci getpwnam(user);
a getgrnam(group);
, tak zustala alokovana pamet, ktera nesla zrusit... lamal jsem si s tim hlavu celej den a nic... free hazelo errory a jeste napsal ze tu pamet nejde zrusit ale zustalo ji tam pak min, ale porad nejaka zustala... pouzivam to na zmenu opravneni na takovym programku, nevim jak to nazvat, asi jednosmerna proxy... je to primo z nejakejch doporucenejch zdroju, jak na to... koukal jsem se trebas do zdrojaku apache a tam na nejaky uvolnovani uplne pecou, presne tak jak to bylo v tom prikladu... stejne tak v jakymkoli serveru co jsem se dival na zdrojaky... jen me stve ze tam nekde neco zustane, tak nevim...
printf("$HOME = %s\n", getenv("HOME"));
#define SETUP_FILE ".turnusy/setup.cfg" FILE *fw; fw=fopen(SETUP_FILE, "wb"); if(fw==NULL) { mkdir(".turnusy", 0770); fw=fopen(SETUP_FILE, "wb"); if(fw==NULL) { perror("Chyba"); return -1; } }Jinak díky za pomoc.
access(..., W_OK)
. Ale asi je to věc vkusu.
Tiskni
Sdílej: