Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.
Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.
Evropská směrnice NIS2 přináší nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti, které se promítají také do správy doménových jmen. Do českého právního řádu je směrnice implementována prostřednictvím nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedním z praktických důsledků této legislativní změny je posílení požadavků na dostupnost a správnost kontaktních údajů držitelů domén. Správce registru domény .cz, sdružení CZ.NIC, je v
… více »Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »mozno som debil, ale nemozem najst prehladny kompletny zoznam funkcii pre najnovsi python 2.4. nieco typu: praca s retazcami,.....zoznam funkcii......., praca s grafikou .....zoznam funkcii......., atd. chapem ze pletiem dokopy moduly a funkcie, ale oficialny manual je nejaky divny - dokedy sa preklikam k tomu co chcem tak je 10min v ..... a na nete som nasiel iba zoznamy funkcii pre stary Python 2.2 dik.
)? Máš odkaz na tu, podle tebe, přehlednou dokumentaci?
chcel som sa iba pozriet co to je za jazyk. link: http://www.toma.ahoj.sk/clanok_6.html#ss6.5 - nieco taketo. moze to byt anglicky.
a este jedna vec.
ty pouzivas linux od 2002, ja od 2000 a IMHO dokumentaciu pouzivat viem.
to ze sa niekto spyta jednoduchu otazku, to este neznamena, ze ho musis zosmiesnovat.
kazdemu sa obcas stane ze nema svoj den a aj napriek tomu musi pracovat, resp.vzdelavat sa.
ako vidim tato diskusia je len pre totalnych bohov na vsetko co sa tyka PC.
prepac ze som ta obtazoval mojou otazkou. tvja odpoved bola uplne useless.
ked raz dosiahnem tvoju uroven vedomosti tak sa na tento server vratim.
ale dovtedy ako vidim nemam pravo spytat sa v diskusii abclinuxu.cz na nic.
mna sa rozni ludia (BFU) spytali x-krat primitivnu otazku o PC/linuxe a vzdy som rad odpovedal.
dovi.
ty pouzivas linux od 2002, ja od 2000 a IMHO dokumentaciu pouzivat viem.Nemyslel jsem to zle, jenom mi přišlo srandovní, že někomu připadá nepřehledná dokumentace k Pyhtonu, když jsem se zrovna prokousával materiály od Oracle, což mi přijde jako vzor nepřehlednosti. Jinak bych ti doporučil dvoudílný seriál Nový chřestýš 1 a Nový chřestýš 2. Ten je věnován pouze novinkám v Pythonu 2.4, takže by pro tebe mohl být ideální.
Sam to urcite poznas, ked sa hrabes v HOWTO a stale nemozes najst presne to co hladas.
dik moc za pomoc - prejdem si to.
btw.Oracle som sa pokusal pochopit pred par mesiacmi len tak po veceroch, ale asi si na to budem musiet zobrat dovolenku.
na root.cz som uplne zabudol - odkedy zmenili layout stranky tak tam nechodim.
prajem pekny den.
Tiskni
Sdílej: