Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vim ze je to hloupy dotaz ale potreboval bych pomoct s konstrukci regularniho vyrazu.
Situace je nasledujici: mam v retezci obsah adresare, tedy jmena vsech podadresaru a souboru, vzajeme oddelenych " \n"
. Potrebuji ziskat pouze soubory zacinajici:
soubor[0-9]{1,3}.xmljsem regularni piskle. Nemohu na to prijit. Dekuji slechcetnym pomocnikum
Slibuji ze problematiku nastuduji.
soubor[0-9][13]\.xml $
(na každý řádek, jak řetězec rozdělit závisí na tom, v čem to vlastně máš napsaný).
ls | egrep soubor[0-9]\{1,3\}.xml
Hmm neco shnileho je ve state Danskem, takhle sem to taky zkousel ale nefungovalo to podle mych predstav. Kazdopadle diky. Zatim resim operativne, viz. nize.
Apropos, jaky mate nazor na to, ze filtrovani souboru provadim jakymsi filtrem implementujici FilenameFilter
. To znamena, ze tento filtr projde cely aktualni adresar a kontroluje nazvy souboru/adresaru, cim bude adresar vetsi tim bude program pomalejsi. Je nejaky jiny, rychlejsi zpusob??
soubor[0-9]{1,3}.xml
správná – vybere soubory s názvem soubor a za ním 1 až tři číslice. Problém bude spíš v kódu okolo.
Pattern pattern = Pattern.compile("soubor\\d{1,3}.xml"); String[] a = "soubor1.xml\nsoubor.xml\nsoubor235.xml\nsoubor123.Xml\nnesoubor123.xml".split("\n"); for (String s: a) { if (pattern.matcher(s).matches()) { System.out.println(s); } }Pozor na to, že
matches()
kontroluje přesnou shodu s celým řetězcem, tj. nesmíte mít na začátku nebo konci jiné znaky.
kregexpeditor
.
Tiskni
Sdílej: