Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
PROMENNA = HODNOTA_PROMENNE neco: echo Promenna $$(PROMENNA) ma hodnotu $(PROMENNA)aby mi vypsal
Promenna $(PROMENNA) ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEOvšem takto mi to funguje pouze na Windows, nikoliv na Linuxu. Na linuxu se, jak se zdá, pokouší z mě neznámého důvodu zavolat příkazy (?) uvedené mezi $() - tj. make zřejmě předá správně
Promenna $(PROMENNA) ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEovšem "kdosi" se patrně $(PROMENNA) pokouší ještě dereferencovat a výsledek make je:
/bin/sh: PROMENNA: command not found Promenna ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEtj. chybový výpis a hlavně tam pak chybi $(PROMENNA). Ovšem pokud tam mám jenom $$ samotné, bez (PROMENNA), vypise to $ správně jak bych očekával. Co s tím? Potřebuji $(PROMENNA) předat dál a nikoliv spouštět jakýsi program...
somesrc.d: somesrc.cpp gcc -MM -MP -MF$@ -MT$$(DIR)/$*.$$(OBJ_SFX) $<aby soubor somesrc.d obsahoval
$(DIR)/somesrc.$(OBJ_SFX): somesrc.cpp ...tj. aby proměnné v .dep souboru nebyly dereferencované (kvůli různým nastavením pro různé systémy). Jenže takto to nefunguje, vypíše mi to
/bin/sh: DIR: command not found /bin/sh: OBJ_SFX: command not founda ve výsledném .d souboru je bohužel jenom
/somesrc.: somesrc.cpp ...(tj. bez proměnných).
$$
premeni na $
, takze jeste byste to mel escapnout pro shell (slash, uvozovky). Mozna takhle
somesrc.d: somesrc.cpp gcc -MM -MP -MF$@ -MT\$$(DIR)/$*.\$$(OBJ_SFX) $<
gcc -MM -MP -MF$@ '-MT$$(DIR)/$*.\$$(OBJ_SFX)' $<našel jsem před chvílí nakonec někde na stránkách o /bin/sh že když je to v apostrofech tak se proměnný nevyhodnocujou
make
a shellu. Obě syntaxe jsou velmi podobné (začínají dolarem), ale ne stejné: zatímco v makefile se používají kulaté závorky, v shellu složené. Kulaté závorky v shellu spustí program, je to ekvivalentní použití zpětných apostrofů (backtick).
Například tyto dva zápisy jsou (funkčně) ekvivalentní:
echo `basename $PWD` echo $(basename $PWD)V původním makefile bylo správně zabráněno resolvování proměnné
make
(zdvojením dolaru), ale už nebylo zabráněno zpracování této konstrukce v shellu. Na windows to samozřejmě fungovalo, protože cmd.exe
nic takového nemá.
Tiskni
Sdílej: