Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
mam problem s pouzivanim cscope ve vimu. Zacal jsem tak, ze jsem si vygeneroval CSCOPE databazi a nastavil si
:set cscopetagVsechno fungovalo krasne, mohl jsem pouzivat CTRL-] misto
:cscope find g funkcemohl jsem vim pustit jako:
vim -t funkceKdyz bylo vic definici funkce funkce(), dal mne vim vybrat z nekolika moznosti. Kdyz jsem se zanoril do nekolika skoku, mohl jsem se pomoci CTRL-T vracet zpet. Az po sem vse fungovalo pekne. Moje problemy zacali, kdyz jsem chtel, po stisku CTRL-T, opet navstivit misto, odkud jsem se vratil (jako tlacitko Forward ve webovym prohlizeci). V dokumentaci jsem se docetl, ze muzu pouzit
:tagsabych si zobrazil zasobnik a pomoci
:tagse dostanu o pozici dopredu. To je presne to, co jsem chtel. Jenze ouha, kdyz jsem dal
:tagdostal jsem jen chybovou hlasku
E562: Usage: cstag <ident>Experimentama jsem zjistil, ze prikaz ':tag' funguje pouze v pripade, ze se pouzivaji ctags. Takze jsem zrusil nastaveni cscopetag:
:set nocscopetagA pripojil ctagovej soubor:
:set tags=ctagsOd te chvile se primarne pouzivaji ctags a to bez ohledu na nastaveni:
:set cscopetagorder=0Problem je, ze ctags skacou na prvni vyhovujici odkaz. Jde sice pouzit
:tselectale to je problem u pousteni vimu
vim -t funkceMam takovej pocit, ze chybova hlaska E562 je chyba vimu. Vim prece neni blbej a vi, co ma v zasobniku (i bez ctagu).
Muj pozadavek je jednoduchej: pouzivat pouze cscope, a to i pri
CTRL-] :tag vim -t symbol
Ma nekdo vyreseno, ze mu :tag funguje i s nastavenym cscopetag?
Jiri
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: