Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
Promene prostredi: GDM_LANG=en_US.UTF-8 LANG=cs_CS.UTF-8 LANGUAGE=cs_CS.UTF-8no nic proti ale nemelo by to byt spis cs_CZ.UTF-8
Kódování, ve kterém pracuje terminál:
set termencoding=iso-8859-2
Autodetekce, nejprve zkusí zdali to může být latin1, pak utf-16 a nakonec utf-8:
set fileencodings=latin1,utf-16,utf-8
Když selže předchozí "autodetekce", tak se použije toto kódování:
set encoding=iso-8859-2
Předchozí volby mám uvedené v konfiguračním souboru a následující volbu používám, když chci z
nějakého důvodu jiné kódování:
:set fileencoding=utf-8
Úpravami na serveru jsi soubor "naboural", tj. asi se Tvé úpravy uložily v jiném kódování. Takže řešení je otevřít ve Vimu a opravit tyto "novinky". Měli by být "zmršené" pouze nově přidané znaky s diakritikou. Nebo jsou KO i ty staré?
Napravit to určitě půjde. Stejným způsobem znič soubor s obsahem:
Příšerně žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy
PŘÍŠERNĚ ŽLUŤOUČKÝ KŮŇ ÚPĚL ĎÁBELSKÉ ÓDY
A pak pošli jeho šestnáctkový výpis:
hd file.php
Mrknu co se s tím vlastně stalo a skriptík s nahrazením by to měl opravit.
Na autodetekci kódování poslouží enca
.
$ enca latin2.txt
ISO 8859-2 standard; ISO Latin 2
$ enca utf8.txt
Universal transformation format 8 bits; UTF-8
$ enca cp1250.txt
MS-Windows code page 1250
LF line terminators
Ještě jsem chvíli hledal a konečně našel Yetiho řešení (funguje nejlépe):
function GetEncoding(f)
let e = system('enca -Pe "' . a:f . '"')
let e = substitute(e, '/.*', '', '')
if e =~ 'unknown'
return 'ascii'
endif
return e
endfunc
au BufReadPre * exec "set fencs=" . GetEncoding(expand('<afile>'))
Tiskni
Sdílej: