Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
xprop -root | grep "_NET_CLIENT_LIST_STACKING(WINDOW)" | cut -d " " -f 5- |
tr -d ","
a testujem screenshoty napr:xwd -id 0x1a0000a | xwud
Fakt je, ze na MacOS (X11) mi to funguje tak ako potrebujem, ale na linuxe
sa mi to nedari spojazdnit. Neviem cim to je, mozno nejake extension alebo
co. Vysledok je ten, ze ak je okno cele viditelne, tak screenshot z neho ziskam, ale ak viditelne nie je, tak vidim to co je najvrchnejsie nad nim. Alternativne
riesenia typu ziskat focus na okno a zosnimat, su neprijatelne lebo ak
vybehne modalne okno, tak na spodne sa neprepnem.
Dakujem.
--(shell) xprop | grep WM_CLIENT_LEADER | awk {print'$5'} 0x1800028Ale vubec tomu nerozumim, jen jsem v tom grepnul neco jinyho nez jsi grepoval ty.
(shell) xprop|awk '$1~/^WM_CLIENT_LEADER/{print$5}' 0x1800028
xprop -id 0x180000b | awk '$1~/^WM_CLIENT_LEADER/{print$5}' 0x1800002 xwd -id 0x1800002 | xwud X Error of failed request: BadMatch (invalid parameter attributes) Major opcode of failed request: 73 (X_GetImage) Serial number of failed request: 941 Current serial number in output stream: 941 xwud: Error => Unable to read dump file header.
A co ma dost zaraza je to, ze na MacOS (X11) mi to funguje bez problemov. Preto podozrievamFungovať by to malo vtedy, keď by window manager skladal okná pomocou COMPOSITE (čo väčšinou robí len ak ho o to požiadame, prípadne nejaký ten 3D window manager). MacOS X to robí podľa mojich informácií defaultne.nejaku Linux (alebo desktopove prostredie) vlastnost, ktora mi toto neumozni urobit.
import -window ID
(z imagemagick)) vezme také to nejvrchnější?
Tiskni
Sdílej: