Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
DEST_DIR=~/build cd ffmpeg ; \ ./configure --prefix=${DEST_DIR} --libdir=${DEST_DIR} --enable-gpl \ --enable-shared --enable-libvorbis --enable-libogg --enable-pp --enable-swscaler make make install cd ../mlt ./configure --prefix=${DEST_DIR} --libdir=${DEST_DIR} --enable-gpl \ --enable-motion-est --enable-mmx --avformat-swscale make make install cd ../mlt++ ./configure --prefix=${DEST_DIR} --libdir=${DEST_DIR} make install cd ../kdenlive sh bootstrap ./configure --prefix=${DEST_DIR} --libdir=${DEST_DIR} make make installBude to fungovat jak zamýšlím? Je nutné nastavovat libdir? Bude výsledná aplikace spustitelná i z jiného adresáře, pokud ji například zkopíruji (vč knihoven ffmpeg a mlt) do /opt/kdenlive? Nebo je navždy přikovaná k adresáři určenému v době kompilace (buildování)? Musím se přiznat, že tyhle otázky mě už dlouho ležely v hlavě, ale dosud jsme je nepotřeboval řešit. /usr/local postačoval. Ne tak nyní. O LD_LIBRARY_PATH vím, nicméně všude od toho zrazují, např http://xahlee.org/UnixResource_dir/_/ldpath.html - Why LD_LIBRARY_PATH is bad. Jak přemluvit linuxový program, aby primárně použil knihovny z vlastního (pod)adresáře, místo systémových, a zároveň byl nezávislý na adresářovém umístění v souborovém systému? Děkuji
ld.so
... pro vice man ld.so
snad jsem to moc nedomotal :)
./bar
budeš spúšťať LD_LIBARY_PATH=/usr/local/foo/lib ./bar
. Dá sa to tiež použiť v KDE menu/ikonkách takže to nejak nepohodlné nie je.
Používam Slackware a nerád používam binárne balíky, ktoré priamo v Slackware-i nie sú. A tak si kompilujem svoje veci. Vždy do /usr/local/meno-aplikacie. Samozrejme, že občas narazím na závislosti a tak kompilujem aj knižnice - rovnakým spôsobom: /usr/local/meno-knižnice. Občas je to trocha trápenie, ale človek sa sem tam aj niečo naučí. Týmto spôsobom mi funguje avidemux, mplayer, xdtv, tvtime, fontforge, scribus, audacity, inkscape, Battle For Wesnoth, lxdoom, ldescent, pingus, ... (Jedine čo so nedokázal rozbehať bola cinelerra - ale to je problém ich build-u.) A problém s tým nie je.
/usr/local
ale /usr/local/menokniznice
Oni by mi ji pak ten bleeding-edge ffmpeg ze svn a mlt začaly používat další aplikace a to NECHCI.
Nie sme na windowsoch. Samo od seba sa nič používať nezačne. Pokiaľ nainštaluješ knižnice do adresárov, ktoré nie sú v /etc/ld.so.conf
a nemáš globálne nastavené LD_LIBRARY_PATH
tak mplayer, amarok či xine nemajú odkiaľ vedieť, že na systéme pribudlo nejaké /usr/local/ffmpeg-pre-kdenlive/lib/libffmpeg-x.y.so
. Problém býva len presvedčiť kompiláciu aplikácie o tom, kde hľadať tú knižnicu. Občas je na to switch pre configure. Občas treba pre shell, v ktorom kompiluješ, upraviť PKG_CONFIG_PATH, a občas treba hacknúť configure.
/usr/local/ffmpeg-pre-kdenlive
tam to asi opravdu linker hledat nebude.
I když jeden nikdy neví make install
do odresára, ktorý vlastní. Výhodou je, že pokiaľ make install chce písať niekam inam, tak sa o tom dozviem.
> Co LD_LIBRARY_PATH, ta se při pekladu nebere v úvahu? No pak tu máme CFLAGS a LDFLAGS.
To je síce pravda, ale existujú napr. inštalačné skripty, ktoré tieto premenné predefinovávajú.
ld
má volbu -rpath
, která určuje, kde se mají hledat knihovny při runtime linkování... Ale jak to přesně funguje, to si nejsem jistej...
ld
se vola behem sestavovani, gcc
hleda standardne v /usr/include
a pripadne -I -L
pro dalsi adresare.
... A less common technique (and less documented it seems) is to use something called an RPATH. RPATH is like LD_LIBRARY_PATH in that it tells the runtime linker "look in this directory for shared libraries". The key difference between RPATH and LD_LIBRARY_PATH is that RPATH is written into the binary itself it's not an environment variable. ...http://www.the-martins.org/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=6&page=1 Soft intro to rpath
gcc -Wl,--rpath,../lib -fomit-frame-pointer -g -Wdeclaration-after-statement -Wall -Wno-switch -Wdisabled-optimization -Wpointer-arith -Wredundant-decls -Wno-pointer-sign -O3 -I"/home/espinosa/src/ffmpeg" -I"/home/espinosa/src/ffmpeg" -I"/home/espinosa/src/ffmpeg"/libavutil -I"/home/espinosa/src/ffmpeg"/libavcodec -I"/home/espinosa/src/ffmpeg"/libavformat -I"/home/espinosa/src/ffmpeg"/libswscale -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE -D_ISOC9X_SOURCE -DHAVE_AV_CONFIG_H -I"/home/espinosa/src/ffmpeg"/libswscale -I"/home/espinosa/src/ffmpeg"/libavcodec -DHAVE_AV_CONFIG_H -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE -D_ISOC9X_SOURCE -I"/home/espinosa/src/ffmpeg" -I"/home/espinosa/src/ffmpeg" -I"/home/espinosa/src/ffmpeg"/libavutil -Wl,--rpath,../lib -fomit-frame-pointer -g -Wdeclaration-after-statement -Wall -Wno-switch -Wdisabled-optimization -Wpointer-arith -Wredundant-decls -Wno-pointer-sign -O3 -c -o allcodecs.o allcodecs.c In file included from allcodecs.c:27: avcodec.h:2499: warning: ‘ImgReSampleContext’ is deprecated avcodec.h:2505: warning: ‘ImgReSampleContext’ is deprecated gcc: --rpath: linker input file unused because linking not done gcc: ../lib: linker input file unused because linking not done gcc: --rpath: linker input file unused because linking not done gcc: ../lib: linker input file unused because linking not doneNení to chyba, jen varování. Mám se tím zabývat? Také je s podivem, že se to tam dostalo dvakrát! Nemám raději nastavit LDFLAGS?
espinosa@esplaptop:~/build/bin> /sbin/ldconfig /sbin/ldconfig: Can't create temporary cache file /etc/ld.so.cache~: Permission denied
LD_RUN_PATH
a ne RPATH
.
RPATH je buď starý název, nebo se používá v jiných systémech než linux (BSD? Solaris?).
Co je důležité, reaguje to na relativní cesty jak má. Díky tomu pak bude možné výsledný balík binárka a knihovny zkopírovat na libovolné místo (eh to jsem ještě nezkoušel..), třeba na /opt/kdenlive nebo /usr/local/kdenlive.
Výsledek je izolovaný od knihoven systému, můžete tak mít více verzí ffmpeg, mlt nebo kdenlive. Pokud se knihovna nenajde v přednastaveném adresáři (přednastaveném LD_RUN_PATH) hledá se dále již standardním způsobem podle cest co jsou v ld.so.conf resp. nastavení LD_LIBRARY_PATH. Tohle je důležité, aby se našli knihovny jako libc, libswscal, liblame, libmpeg2 které jsme nekompilovali ale chceme je vzít ze systému, distribuční verze.
Takhle pak může vypadat skript:
export DEST_DIR=~/build/kdenlive export PATH=$DEST_DIR/bin:$PATH export LD_RUN_PATH=../lib cd ffmpeg && ./configure --prefix=$DEST_DIR --enable-gpl --enable-shared --enable-libvorbis --enable-libogg --enable-pp && make && make install && cd ../mlt && ./configure --prefix=$DEST_DIR --enable-gpl --disable-mmx --avformat-swscale make && make install && cd ../mlt++ && ./configure --prefix=$DEST_DIR && make && make install && cd ../kdenlive && sh bootstrap && ./configure --prefix=$DEST_DIR && make && make install ;;Dobrá pomůcka pro zjištění, zda se LD_RUN_PATH prosadila do vašich knihoven a binárek je příkaz
ldd
:
espinosa@esplaptop:~/build/kdenlive/bin# ldd ../share/mlt/modules/libmltavformat.soPozor, pokud používáte relativní adresy, tak je důležité z jakého adresáře příkaz ldd voláte! A ještě podrobnější výpis jak se knihovny hledají:
espinosa@esplaptop:~/build/kdenlive/bin#LD_DEBUG=libs ./kdenlive
Tiskni
Sdílej: