Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
#!/bin/bash LOGFILE="/var/log/stopstart.log" DATE=/bin/date FORMAT="+%Y-%m-%d %H:%M:%S" case $1 in start) $DATE "$FORMAT Started" >> $LOGFILE ;; stop) $DATE "$FORMAT Stopped" >> $LOGFILE ;; *) echo "Usage: $0 {start|stop}" ;; esacnastav mu prava, aby byl spustitelny
chmod 755 /etc/init.d/stopstartloga udelej linky do rc.d, napr. v debianu to je
update-rc.d stopstartlog defaultspak by ti to melo hezky logovat :)
/var/log/stopstart.log { weekly missingok rotate 52 compress delaycompress notifempty create 640 root adm }
kdy by nejlepe mohl spocitat jak dlouho byl pocitac spusteny.
OnSuspend 20 /etc/init.d/stopstartlog stop OnResume 20 /etc/init.d/stopstartlog start
echo "start" >> soubor.txt date +"%d.%m.%Y %H:%M" >> soubor.txtA při ukončení taky
echo "stop" >> soubor.txt date +"%d.%m.%Y %H:%M" >> soubor.txtA >> zajistí že se to do souboru bude připisovat pořád na konec. (semtam ten soubor budeš muset smazat) No a kam to dát pro start a konec je trochu závislé na distribuci takže pokud napíšeš jaká distribuce tak ti poradí přesněji.
update-rc.d stopstartlog defaultsinitskript:
#!/bin/bash # cesta k logu LOGFILE="/var/log/stopstart.log" # cesta k programu date DATE=/bin/date # format data FORMAT="+%Y-%m-%d %H:%M:%S" # case, proste vezmi $1 (prvni parametr) a zkousej ruzne moznosti # taky by se to dalo udelat pres if, ale takhle je to prehlednejsi case $1 in # je to 'start'? start) # pokud ano, spust date se spravnym formatem # vystup je presmerovan do logu $DATE "$FORMAT Started" >> $LOGFILE ;; # je to 'stop'? stop) # pokud ano, spust date se spravnym formatem, # vystup je presmerovan do logu $DATE "$FORMAT Stopped" >> $LOGFILE ;; # neni to ani 'start' ani 'stop'? *) # vypiseme pouziti # $0 je 'nulty parametr', coz je nazev programu, ktery spoustime echo "Usage: $0 {start|stop}" ;; # konec toho case esaclogrotate:
# ktere soubory rotovat: /var/log/stopstart.log { # rotovat tydne: weekly # pokud ten log chybi, tak nam to nevadi, proste nerotujeme: missingok # po 52. zarotovani se log maze. tzn. po roce rotate 52 # komprimuj zarotovane logy compress # tohle presne nevim, mam pocit, ze je to to, aby se komprimoval # az po dvou dnech - prvni se "jen" zarotuje a dalsi zakomprimuje # radsy se kouknete do manualu ;) delaycompress # pokud je log prazdny, nema cenu ho rotovat: notifempty # po zarotovani (prejmenovani) opet vytvorit puvodni soubor create 640 root adm }
#!/bin/bash -> kterým programem ten skript bude interpretován LOGFILE="/var/log/stopstart.log" -> kam ukládat data DATE=/bin/date -> kde je program date FORMAT="+%Y-%m-%d %H:%M:%S" -> formát data jak se bude ukládat case $1 in -> podle toho co je uvedené jako parametr skriptu spustím příslušný řádek dále start) $DATE "$FORMAT Started" >> $LOGFILE -> tento řádek se spustí při parametru start a vlastně se spustí /bin/date "+%Y-%m-%d %H:%M:%S Started" >> /var/log/stopstart.log ;; stop) $DATE "$FORMAT Stopped" >> $LOGFILE -> při stop ;; *) echo "Usage: $0 {start|stop}" -> při jiném parametru ;; esac -> konec
Tiskni
Sdílej: