Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
pokud neupresnite zadani dotazu (dalsi podrobnosti, zverejneni kodu...), do te doby se neda rozumne odpovedet
predpokladam, ze kod prilis dlouhy nebude - kdyz jsem sveho casu delal neco podobneho (jak klient, tak server) tak jsem se vesel radove do 8kB se serverem a asi 3kB klient (jen uloz stranku na disk)
jinak mne napada... zkousel jste komunikaci i s necim jinym? (jiny web server+Vas klient a vas server+jiny klient)? a podivat se primo na tu komunikaci... treba tcpdumpem
int main(){
int server_sock, client_sock;
int server_len, client_len;
struct sockaddr_in server_addr;
struct sockaddr_in client_addr;
char request[]="HTTP/1.0 200 OK\n\n"
"[html]
"[head]"
"[title]Download[/title]"
"[/head]"
"[body]"
"[table border=\"1\" cellpadding=\"6\" cellspacing=\"0\"]"
"[tr height=\"210\"]"
"[td width=\"210\" rowspan=\"2\"][img src=\"/home/honza/download/pinguin.png\" width=\"210\" height=\"210\" border=\"0\" name=\"Pinguin\"][/td]"
"[td width=\"500\"]"
"[p]zde stahujte..[a href=\"/home/honza/download/obrazek.png\" name=\"Pinguin\"]Pinguin[/a][/p]"
"[/td]"
"[/tr]"
"[/table]"
"[/body]"
"[/html]";
char answer[2000];
int received, sent;
int i=0,c;
FILE *input;
if((server_sock=socket(AF_INET, SOCK_STREAM, 0))==-1)
err_mess("Server soket nebyl spravne vytvoren!");
server_addr.sin_family=AF_INET;
server_addr.sin_addr.s_addr=htonl(INADDR_ANY);
server_addr.sin_port=htons(80); // 80 - http server => nutna prava roota!!!
server_len=sizeof(server_addr);
if((bind(server_sock, (struct sockaddr*) &server_addr, server_len))==-1)
err_mess("Adress not given (bind)");
if((listen(server_sock, 5))==-1) // 5 - delka fronty pozadavku na spojeni
err_mess("(listen)");
while(1){
printf("server waiting..\n");
client_len=sizeof(client_addr);
if((client_sock=accept(server_sock, (struct sockaddr*) &client_addr, &client_len))==-1)
err_mess("Connection not accepted!");
if((received=recv(client_sock, answer, sizeof(answer), 0))==-1)
err_mess("Cannot receive data!");
if((sent=send(client_sock, request, sizeof(request), 0))==-1)
err_mess("Data not sent!");
close(client_sock);
}
close(server_sock);
return (0);
}
posilate VZDY jen Vasi predpripravenou odpoved, bez ohledu na to, co po Vasem serveru chce klient
_uplne minimalni_ reseni je nacist a rozparsovat aspon prvni radek hlavicky (ve tvaru GET /dir1/dir2/soubor.xyz HTTP/1.0)
tim aspon zjistite, CO VLASTNE klient chce (nacist data, ulozit data..; a pak nazev souboru); a odpovedet podle toho. (aspon podporuju/nepodporuju metodu, nenalezl soubor, nalezl soubor, je tahle velky a posilam ho...) - sice to neodpovida RFC, ale jen pro pokusne odeslani souboru to staci.
jako odpoved jsem pro (podle mne platny) pozadavek posilal aspon:
HTTP/1.1 200 OK Server: (nejaky string) Accept-Ranges: bytes Content-Length: (delkasouboru) Connection: close Content-Type: (mime_typ) (a obsah vlastniho souboru)
ikdyz uznavam, sam jsem si take napsal svoji implementaci. a nakonec pouzivam jako server apache a na stahovani wget a curl
Accept-Ranges: bytesTo bych neposílal, tahle implementace nevypadá, že by uměla posílat na vyžádání části souborů
Podle me je to spatna logika. Html server je udelanej tak, ze posila klientovi soubory s tim, ze pres http protokol indikuje jaky. V praxi se to pouziva tak, ze kdyz zadas nejakou stranku, tak prohlizec ji stahne (tj posle serveru prikaz neco jako GET sss.com/stranka.html a ten posle zpatky odpoved Content type: html + nejake dalsi udaje + samotny textovy soubor se strankou) a analyzuje, v pripade ze na te strance nejsou odkazy tak neudela nic dalsiho, pokud tam najde odkazy (a,img,...) tak je postupne stahuje tim, stejnym zpusobem (posle serveru GET sss.com/obr.png a ten posle zpatky Content type: data (?) + delku atd + samotny obrazek) a az to klient obdrzi, tak ten obrazek zobrazi.
HTTP Made Really Easy
Tiskni
Sdílej: