Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám maly_programek, který pouze přečte stdin a vypíše ho na obrazovku. Nejprve předám stdout příkazu cat na stdin tohoto programu pomocí roury cat file |./maly_programek
, pak nasypu soubor na stdin programu pomoci ./maly_programek <file
. V obou případech dostanu dle očekávání stejný výstup.
Problém nastane, když chci, aby stdin použila fce gdk_imlib_load_image(). V případě, že použiji rouru, tak hlásí chybu.
$ cat image.jpg |./example01
gdk_imlib ERROR: Cannot load image: -
All fallbacks failed.
You should not see this. Submit bug against gdk-imlib package.
Load failure
$ ./example01 <image.jpg
Load success
Netušíte v čem může být problém?
Řešení dotazu:
Díky, máte pravdu:
_llseek(0, 0, 0xbfc13290, SEEK_SET) = -1 ESPIPE (Illegal seek)
Tak je to bug v imlib. Nejprve čtou pár bytů ze souboru, aby detekovali typ, pak použijí fci rewind(), ale nepočítají, že stdin bude předávaný přes rouru.
To me tedy dost prekvapuje, ze to jde vubec pres to presmerovani. Jinak standarni vec (ktera aspon driv fungovala) byla registrace dalsiho inputu :
gdk_input_add(fileno(stdin),GDK_INPUT_READ,(void *) stdinput,NULL);
kde stdinput je nejaka funkce ctouci (pres fgets
treba)
std. input a zarizujici loadovani obrazku a pod.
Tiskni
Sdílej: