Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
#!/sbin/nash echo Mounting /proc filesystem mount -t proc /proc /proc(1. zaujimavy zapis :) .. doteraz som mount pouzival na mountovanie dev do nejakeho adresara .. preto akosi si to neviem predstavit /proc do /proc? .. proc bol prazny adresar v initrd)
echo Creating root device mkrootdev /dev/root(2. ok napr. som zadal root=/dev/sda1 (v bootloadery) .. cize tento disk sa bude v dev pre tutu chvilu nachadzat ako /dev/root???)
echo 0x0100 > /proc/sys/kernel/real-root-dev(3. tu som uplne mimo .. preco sa zasiela taka hodnota a prave tam)
umount /proc(ps. preco bolo nutne pouzit proc .. moje znalosti o proc su skromne .. viem akurat to ze je to akysi pohlad na kernel na jeho momentalne procesy/stavy .. moz poskytnu urcite informacie .. pripadne mozeme prostrednictvom neho ovplivnovat beh kernela zasielanim hodnout .. naco nam sluzil v tomto pripade a preto teraz nasleduje umount)
echo Mounting root filesystem mount --ro -t ext2 /dev/root /sysroot(preco mount tam a preco ..)
pivot_root /sysroot /sysroot/initrd( ... preco sa to potom zmeni prave tam)
mount budlikybudliky /proc -t proc
mkrootdev je interní příkaz nashe. Přečti si man nash.
0x0100 se rozloží na hlavní číslo 1 a vedlejší číslo 0. Podle linux/Documentation/devices.txt to odpovídá ramdisku /dev/ram0.
ok cize ked to zhrniem
mountne sa /proc
mkrootdev /dev/root - kedze mam root zadefinovaný ako /dev/sda5 nepouzije sa pre vytvorenie zariadenia defaultné /proc/sys/kernel/real-root-dev ale prave tem moj zadaný disk
echo 0x0100 > /proc/sys/kernel/real-root-dev posle sa fizycké umiestnenie pamety ram na miesto ktoré sa pouziva v pripade ze nieje definovaný root ?! :-/
umount /proc
mount --ro -t ext2 /dev/root /sysroot mount novy koren
pivot_root /sysroot /sysroot/initrd z korena mount-nuteho na /sysroot uroby nový koren a initrd koren je odsunutý do podadresara
ok, sorry ale stale netusim .. naco bolo dobre toto echo 0x0100 > /proc/sys/kernel/real-root-dev ?
diky
Myslim ze asi v kazdom jednom initrd musí byt nejaky skript ktory to uvedie do chodu (pokial nejde o nejake specialne initrd ktory neobsahuju klasicky koren strukturu ale nejaky binarny program, cital som ale este som nemal tu cest :) )
.. posledným výkrikom mody sa asi staly cpio obrazy ale aj tie musia mat nejaky skript
Tiskni
Sdílej: