Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
#!/sbin/nash echo Mounting /proc filesystem mount -t proc /proc /proc(1. zaujimavy zapis :) .. doteraz som mount pouzival na mountovanie dev do nejakeho adresara .. preto akosi si to neviem predstavit /proc do /proc? .. proc bol prazny adresar v initrd)
echo Creating root device mkrootdev /dev/root(2. ok napr. som zadal root=/dev/sda1 (v bootloadery) .. cize tento disk sa bude v dev pre tutu chvilu nachadzat ako /dev/root???)
echo 0x0100 > /proc/sys/kernel/real-root-dev(3. tu som uplne mimo .. preco sa zasiela taka hodnota a prave tam)
umount /proc(ps. preco bolo nutne pouzit proc .. moje znalosti o proc su skromne .. viem akurat to ze je to akysi pohlad na kernel na jeho momentalne procesy/stavy .. moz poskytnu urcite informacie .. pripadne mozeme prostrednictvom neho ovplivnovat beh kernela zasielanim hodnout .. naco nam sluzil v tomto pripade a preto teraz nasleduje umount)
echo Mounting root filesystem mount --ro -t ext2 /dev/root /sysroot(preco mount tam a preco ..)
pivot_root /sysroot /sysroot/initrd( ... preco sa to potom zmeni prave tam)
mount budlikybudliky /proc -t proc
mkrootdev je interní příkaz nashe. Přečti si man nash.
0x0100 se rozloží na hlavní číslo 1 a vedlejší číslo 0. Podle linux/Documentation/devices.txt to odpovídá ramdisku /dev/ram0.
ok cize ked to zhrniem
mountne sa /proc
mkrootdev /dev/root - kedze mam root zadefinovaný ako /dev/sda5 nepouzije sa pre vytvorenie zariadenia defaultné /proc/sys/kernel/real-root-dev ale prave tem moj zadaný disk
echo 0x0100 > /proc/sys/kernel/real-root-dev posle sa fizycké umiestnenie pamety ram na miesto ktoré sa pouziva v pripade ze nieje definovaný root ?! :-/
umount /proc
mount --ro -t ext2 /dev/root /sysroot mount novy koren
pivot_root /sysroot /sysroot/initrd z korena mount-nuteho na /sysroot uroby nový koren a initrd koren je odsunutý do podadresara
ok, sorry ale stale netusim .. naco bolo dobre toto echo 0x0100 > /proc/sys/kernel/real-root-dev ?
diky
Myslim ze asi v kazdom jednom initrd musí byt nejaky skript ktory to uvedie do chodu (pokial nejde o nejake specialne initrd ktory neobsahuju klasicky koren strukturu ale nejaky binarny program, cital som ale este som nemal tu cest :) )
.. posledným výkrikom mody sa asi staly cpio obrazy ale aj tie musia mat nejaky skript
Tiskni
Sdílej: