Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Hlásí mi package org.sqlite does not exist. Snažil jsem se jdbc ovladač instalovat. Na google jsem našel spoustu návodů ale prostě se mi to nedaří. Nahrál jsem i ovladač mysql-connector-java-5.0.4.jar přímo do /usr/share/java ale pořád to samé.
Když jsem naklikal ovladač přes RUNTIME --> DATABASSES --> NEW DRIVER tak tam jsem s databází bez problémů komunikoval.
Zkoušel jsem i jednoduchý kod podle oficiální dokumentace ale dopadlo to takto:
init: deps-jar: compile-single: run-single: ClassNotFoundException: myDriver.ClassName 0 null null SQLException: No suitable driver found for jdbc:mysql://localhost/test
Jde mi zatím pouze o jediné, připojit se k databázi a do konsole vypsat obsah (aktuálně jednu řádku) ale už nevím co s tím.
Můžete mě někdo nakopnout, třeba nějakým srozumitelným návodem nebo jakkoli. Díky moc
sqlite
se asi těžko připojíte k mysql
. Za druhé, tradičně se pro JDBC nepoužívá přímý import třídy ovladače, ale postup
Class.forName("com.mysql.jdbc.Driver"); DriverManager.getConnection(…);První příkaz nahraje třídu ovladače, čímž se třída zaregistruje mezi dostupné JDBC ovladače. Druhým příkazem pak vytvoříte spojení, přičemž podle URL určí DriverManager, který ovladač se má pužít. Teoreticky pak při změně databáze nemusíte měnit program, pouze změníte název třídy JDBC ovladače někde v konfiguráku, změníte URL pro přístup databáze a dodáte
jar
s ovladači.
Další problém je v tom, že ovladač databáze (příslušný jar
soubor) musí být v classpath spouštěné aplikace. K tomu lze doporučit jedině nastudovat si základy Javy – pro začátek doporučuji knížku Učebnice jazyka Java od Pavla Herouta. Z online zdrojů mne napaddá třeba
Ahoj,
a zkousel jsi uz windows?tam to jde lepe,jednoduseji a hlavne funkcne.
Windows padaji jen lidem kteri s nim neumi.
Jde to i jednoduseji! - Windows
Tiskni
Sdílej: