Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Pokud ne, jak jednoduse donutim jedit, aby pouzil balicek java5, ktery je stale nainstalovany?JEdit sa velmi pravdepodobne spusta shellovym skriptom. Najdi tento skript:
which jedita pozri co je v nom. Bud sa pouziva premenna prostredia JAVA_HOME, alebo sa pouziva jednoducho prva 'java' ktora sa najde v PATH, alebo je cesta k jave napevno zadratovana v skripte. Kedze po upgrade javy doslo k zmene, tretia moznost je nepravdepodobna. Ak sa pouziva premenna prostredia JAVA_HOME, staci tuto predefinovat tak, aby ukazovala na pozadovanu verziu JRE alebo JDK. No a nakoniec este vzdy mozes cestu k tej spravnej jave zadratovat napevno do toho skriptu. Este je moznost, ze Tvoja distribucia pouziva nejaky 'smart wrapper' nad samotnou javou, ale to by chcelo vediet aspon:
which java file `which java` java -version
which java /usr/bin/java file `which java` /usr/bin/java: symbolic link to `/etc/alternatives/java'Takze jsem rucne ty symlinky v alternatives (te javy se jich tykalo snad kolem 20) prepsal do adresare java-1.5.0 a vypada to ze je vse pri starem, stara java je zpatky:
java -version java version "1.5.0_10" Java(TM) 2 Runtime Environment, Standard Edition (build 1.5.0_10-b03) Java HotSpot(TM) Client VM (build 1.5.0_10-b03, mixed mode, sharing)Promenna JAVA_HOME vubec neexistuje, ale asi to nicemu nevadi, jedit bezi a v logu pise:
[message] Log: java.version=1.5.0_10zatimco drive tam bylo 1.6.0 Ale porad nevim v cem byla chyba a jestli by sla odstranit abych mohl pouzivat novejsi verzi javy.
prehazoval jsem tam ale jen nastaveni klavesnice, aby jako default bylo na prvnim miste rozlozeni US misto CZPokud se jedná jen o přehození, to mi nikdy korektně nefungovalo - musel jsem si zeditovat mapu klávesnice (cz).
Do xorg.conf jsem zasahoval rucne, kvuli jave - prehazoval jsem tam ale jen nastaveni klavesnice, aby jako default bylo na prvnim miste rozlozeni US misto CZ.Ano, presne o tom som hovoril.
Tiskni
Sdílej: