Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
int main(void){ pid_t id; printf("tento text se vypíše dvakrát"); if ((id = fork()) == 0) { /* synovský proces */ putchar('\n'); } else if (id > 0) { /* otcovský proces */ putchar('\n'); } else { perror("fork"); return 1; /* chyba při fork() */ } return 0; }chtel bych vedet, jaktoze se funkce printf provede 2x? moje myslenka je, ze po vytvoreni procesu jak parent tak child pokracuji dale v programu.
fork()
.
FILE*
, prostě nejdřív cachují do paměti a až když tam pošleš znak konce řádku, tak se to odpálí syscallem do kernelu. (Proto taky ty funkce pracují se strukturou FILE a ne rovnou s číselným deskriptorem.)
Takže co se stane - do té cache uložíš ten text, ale ten se ve skutečnosti nikam nevypíše. Pak rozmnožíš ten proces, takže teď každý proces má svou vlastní verzi cache s tím textem. A v obou procesech ji celou odpálíš tím znakem '\n'
.
Je to evidentní z výpisu programu strace -f
.
printf
vložit fflush(stdout);
nebo dát do printf znak konce řádku (\n
).
man stdout
? Číst zrovna tuhle manuálovou stránku by mě na jeho místě asi taky nenapadlo. I když úplně nejlepší je si přečíst všechny manuálový stránky PID User space | Kernel space 1 FILE *stream1 → int fd1 --→ int kfd1Situace po forku:
PID User space | Kernel space 1 FILE *stream1 → int fd1 -+→ int kfd1 2 FILE *stream1 → int fd1 -+Je třeba brát na zřetel, že struct FILE obsahuje vlastní buffer a ukazatel v uživatelském prostoru, tudíž po forku dojde k jeho duplikaci a vzájemné nezávislosti. Naopak int fd v uživ. prostoru je jen číslo, které si jádro spolu s PID přemapuje na interní deskriptor. Buffer file/socket descriptoru je v prostoru jádra a je jenom jeden.
Tiskni
Sdílej: