GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
#!/bin/bash echo "Třeba něco vypisuji."Pokud byste chtěl používat parametry typu
-o abc
, podívejte se na man getopt
.
#!/bin/bash #parsování parametrů příkazové řádky PARAMETRY=`getopt -q -o o:h:s:v: -- "$@"` if [ $? != 0 ] ; then echo "Chybně zadané parametry" ; exit 1 ; fi eval set -- "$PARAMETRY"; #připravení výchozích hodnot proměnných DIR="comments" HOD="hodnoceni.txt" STUD="students.txt" while true ; do case "$1" in -o) DIR="$2" ; shift 2;; -h) HOD="$2" ; shift 2;; -s) STUD="$2" ; shift 2;; -v) if [ -n "$2" ] ; then VAR="$2" ; fi ; shift 2;; --) shift ; break ;; *) echo "Neznámý parametr" ; exit 2 ;; esac done #nyní máte v proměnných $DIR, $HOD, $STUD, $VAR potřebné hodnoty (případně $VAR není definována) echo $DIR echo $HOD echo $STUD echo ${VAR:-"-- nezadáno --"}Pomůžou vám k tomu
man bash
, man getopt
, man test
Zde je žádaný kanón na vrabce
volby="-o tl:" getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`; ... while [ $# -gt 1 ]; do case $1 in -l) něco, když je -l param; shift 2;; -t) parametr -t; shift 1;; *) něco jíného; shift;; esac done
#!/bin/bash volby="-o t1:" getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`; while [ $# -gt 1 ]; do case $1 in -l) echo "tohle je parametr l"; shift 1;; -t) echo "parametr -t"; shift 1;; *) echo "něco jiného"; shift;; esac donetakhle jsem to přepsal, ale po spuštění a zadání například ./pokus.sh -l mi to nic nevypíše, ale třeba pro -t ano. nevíte kde je zrada?
volby="-o t1:"tam dej:
volby="-o tl:"(dvojtečka za "l" znamená, že ten přepínač bude chtít argument)
Zrada je také v prvním použití getopt
s parametrem pro tichý výpis a také, že pokud selže, tak se celý skript ukončí (|| exit 1;
).
#!/bin/bash TEMP=`getopt -o o: -n 'ukazka2' -- "$@"` if [ $? != 0 ] ; then echo "Koncim..." >&2 ; exit 1 ; fi eval set -- "$TEMP" while true ; do case "$1" in -o) echo "Volba o, argument \`$2'" ; shift 2 ;; --) shift ; break ;; *) echo "Internal error!" ; exit 1 ;; esac done echo "Zbyvajici argumenty:" for arg do echo '--> '"\`$arg'" ; doneV originalni verzi najdete i spoustu vysvetlujich komentaru. Spis bych doporucil vydat se timto smerem.
A kde je tam vidíte?
Spis bych doporucil vydat se timto smerem.
Naprosto souhlasím, ten můj původní kód jsem totiž pouze vykopíroval z jednoho skriptu a pouze doplnil komentáře - do skriptu se totiž vše předávalo pomocí voleb, takže jsem část za (případným) --
s klidem ignoroval.
getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`;
getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1;
Spustí getopt
s danými volbami a otestuje jejich správnost (a v případě chyby nic nevypíše) - pokud nastane chyba (neznámý parametr atp.), tak je skript ukončen (spojka ||
).
eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`;
Nastaví upravené parametry (tj. např. -ab
rozdělí na 2 samostatné: -a
a -b
atd.) do proměnných $1
, $2
...
Tiskni
Sdílej: