Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
snprintf( change_passwd, sizeof( change_passwd ), "passwd %s", login ); system( change_passwd ); // zde cekaNevite jak mu mam to heslo predat? Tento program pobezi na solarisu ne na linuxu, tudiz prikaz useradd v solarisu neumoznuje pri vytvoreni uzivatele pridat jako parametr heslo. Prilozeny program (viz nize) neni kompletni, protoze jednotlivi uzivatele pro vytvoreni a jejich parametry se budou nacitat z externiho souboru. Tohle je demonstracni priklad. O radu abych si vytvoril skript v perlu nebo bashi nestojim.
#include < stdio.h> #define USERADD "/usr/sbin/useradd" #define BASH "/bin/bash" int main( void ) { char create_user[ 200 ]; char change_passwd[ 200 ]; const char *uid = "691"; const char *gid = "100"; const char *home_dir = "/home/jenik"; const char *first_name = "Adam"; const char *last_name = "Jenik"; const char *login = "jenik"; const char *password = "heslo"; snprintf( create_user, sizeof( create_user ), "%s -u %s -g %s -d %s -m -s %s -c \"PRAHA / %s %s\" %s", USERADD, uid, gid, home_dir, BASH, first_name, last_name, login ); snprintf( change_passwd, sizeof( change_passwd ), "passwd %s", login ); printf( "%s\n%s\n", create_user, change_passwd ); system( create_user ); system( change_passwd ); return 0; }
crypt(), getspent(), putspent()
t.j. ak použijete len základné veci, skript pobeží aj pod vašim sh, aj pod bash
sh
neměl stačit.
system
, kde máš vo výslednom reťazci uvodzovky?skús niečo na tento spôsob ...
if (! fork ()) { execlp ("adduser", "-u", username, "-p", password, "-u", uid, NULL); }
o radu "bash" nestojíš? to si radšej ten trojriadkový skript v bash-i chybovo naprogramuješ v C?Ono asi ten "trojriadkovy skript" ma byt sucastou niecoho ovela vacsieho, co bude napisane v C.
Tento program pobezi na solarisu ne na linuxu, tudiz prikaz useradd v solarisu neumoznuje pri vytvoreni uzivatele pridat jako parametr heslo.
#define USERADD "/usr/sbin/useradd" #define BASH "/bin/bash" snprintf( create_user, sizeof( create_user ), "%s -u %s -g %s -d %s -m -s %s -c \"PRAHA / %s %s\" %s", USERADD, uid, gid, home_dir, BASH, first_name, last_name, login ); system( create_user );
chpasswd
?
chpasswd
, ne passwd
.
passwd user </subor/s/heslom.txt
Zhlediska programu pgm
je jedno, jestli napíšete
pgm < file
nebo
cat file | pgm
Program v tom neuvidí žádný rozdíl. Zaznamenáte ho jen vy, protože ve druhém případě se vyrojí zástup lidí s rádoby vtipnými poznámkymi o soutěži ve zbytečném používání příkazu cat
.
cat
spomína, si ty. Kdyz uz to pisete takhle blbe, tak opravdu neni duvod nepouzit shell skript. Na editaci zaznamu o uzivatelich funkcemi k tomu urcenymi, jak vas nasmeroval "14.8. 14:29 Michal Kubeček", taky neni nic tezkeho.
Ale pokud tedy trvate na spousteni prikazu s presmerovanym I/O, tak si probehnete man pro fork/wait/exec, dup/pipe/select. A myslim, ze passwd vyzaduje, aby byl vstup z tty (pty), takze jeste man pts.
Tiskni
Sdílej: