Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
sleep(3)
alebo alarm(2)
sleep()
.
while( not the time ) sleep(10); ...Nejakej cas procesoru to sice zere, ale to ze se jednou za 10s provede tahle jednoducha smycka dnestni procesory nezatizi...
Pokud chceš uspávat jiný proces, lze se na něj připojit přes ptrace(2), čímž ho efektivně zastavíš, pak si ve svém procesu pospat, jak dlouho potřebuješ, a nakonec opět přes ptrace() se od něj odpojit, čímž se opět rozeběhne.
Případně, což je přenositelnější, ale nevím, nakolik je možné se tomu bránit, zaslat signál SIGSTOP a potom SIGCONT.
ako chcete vykonať obsluhu signálu, ak nechcete, aby sa proces rozbehol
Úplně stejně, jako když proces je v přerušitelném spánku a dostane signál. Obsluhu totiž volá jádro a po vykonání obsluhy se řízení vrací jádru. To teprve pak rozhodne, zda proces přesune do fronty runable nebo jej opět uloží k ledu. Ano, přísně vzato, když jede obsluha, tak také běží proces. Myslel jsem rozběhnout program procesu v místě uspání (tedy mimo obsluhu).
sleep()
doplněné o smyčku pro případ přerušení signálem připadá podstatně jednodušší a praktičtější.
sleep()
může skončit předčasně, pokud přijde neignorovaný signál. Obvykle se pro tyto účely používá makro TEMP_FAILURE_RETRY()
nebo příznak SA_RESTART
, ale tady to nejde, protože je potřeba při opakovaném volání upravit parametr.
To není uspání ale zastavení.
Proces je runable, nebo není. Technicky v tom rozdíl není.
Tazatel se ptal na to, jak uspat proces "zevnitř"
To z dotazu mně není zřejmé. Opravdu jsem jej pochopil tak, že autor chce řídit jiný proces, ne ten svůj.
Proces je runable, nebo není. Technicky v tom rozdíl není.
Technicky v tom rozdíl je. Uspání je stav S
(proces čeká na dokončení syscallu (který může být přerušen signálem), pak bude pokračovat), zastavení T
(proces je administrativně zastaven zvenčí a pokračovat bude teprve tehdy, až dostane signál CONT
).
sleep()
resp. usleep()
nebo nanosleep()
jako nejvhodnější řešení.
Už rozumím. Já jsem si vyložil slovo „uspat“ příliš široce. Samozřejmě, že tak, jak to říkáte, to je.
Tiskni Sdílej: