Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
měl bych takový dotaz, jak mám seřadit seznam, podle dosažených časů. Příklad seznamu přikládám:
JMENA CAS
Chloupková Jana 56 34
Korejčíková Dáďa 45 36
Havlíčková Vendula 67 03
Nosálová Eliška 78 07
Hejtmánková Kateřina 57 11
Kalinová Markéta 61 42
Kučerová Lada 59 42
Šimková Markéta 60 16
Karasová Jana 45 48
Tloušťová Eva 56 31
Razeni n-tice mi je jasný, ale takovéto řazení jsem ještě nedokázal vyřešit. Předem děkuji za pomoc. Pavel H.
sort
umí řadit pouze podle určitých sloupců (-k
), pokud by dělaly problémy různé počty mezer, tak určitě půjde napsat nějaký přehazovací regexp v sed
u, který ty časy přesune na začátek řádku. Tam by se potom normálně seřadily a potom by je další regexp vrátil na původní místo...
sed -r 's/([0-9]+) ([0-9]+)/\1\2/g' casy.txt | sort -k 3 | sed -r 's/([0-9]{2}$)/ \1/'
V Pythonu si můžete napsat zcela libovolnou funkci, která se aplikuje na každý prvek v seznamu. Při řazení se porovnává to, co ta funkce vrací. Viz princip decorate-sort-undecorate.
Pochopil jsem správně, že poslední dva řádky jsou minuty a sekundy?
#!/usr/bin/python #coding: utf-8 lidi = '''Chloupková Jana 56 34 Korejčíková Dáďa 45 36 Havlíčková Vendula 67 03 Nosálová Eliška 78 07 Hejtmánková Kateřina 57 11 Kalinová Markéta 61 42 Kučerová Lada 59 42 Šimková Markéta 60 16 Karasová Jana 45 48 Tloušťová Eva 56 31'''.split('\n') def deco(radek): splitted = radek.split() minuty = int(splitted[2]) sekundy = int(splitted[3]) return minuty * 60 + sekundy lidi.sort(key = deco) for x in lidi: print x
Tiskni
Sdílej: