Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Ahoj, mohl by mi nekdo vysvetlit, proc bych mel pouzit lambda funkci namisto normalni funkce? Vyhody, nevyhody? Oboje dela totez...
soucet=lambda a,b: a+b
---
def soucet(a,b):
return a+b
Lambda umožňuje ušetřit až dva řádky kódu a nemusíš vymýšlet název pro funkci. Tím výhody končí. Giudo van Rossum ji už dávno navrhoval z Pythonu úplně odstranit. Bohužel to neprošlo, ale vůbec nic nezkazíš, když lambdu nikdy nepoužiješ. Spíš naopak.
Až pro to budete mít využití, tak názor změníte. Není důvod pro jednoduché operace psát nové funkce někam mimo, když je můžete lambdou zapsat přímo v místě jejich použití. Osobně to u velkých projektů často ocením.
Nevím jestli v Pythonu (ale v otázce o Pythonu nic není), ale lambda se dost hodí u funkcí které vracejí funkce (například curry, konvertory regexp -> funkce a podobně)
no zrovna totez to uplne nedela .... , vykonove na tom bude lepe druha varianta ....., a anonymni funkce maji celkem specificke vyuziti ..... zvlast kdyz nekdo pouziva funkcionalni programovani , napriklad kdyz potrebujes vratit z funkce/tridy funkci
viz http://docs.python.org/3.0/tutorial/controlflow.html#lambda-forms
+ ad 1 komentar nic se nestne kdyz ji nikdy nepouzijes ....
Takové debaty se na pythonních fórech vlečou už spoustu let. Závěr je pokaždé stejný. Lambda umožní někdy ušetřit až dva řádky kódu a nemusíte pojmenovávat funkci. Někdo tvrdí, že je to báječné. Někdo zase, že se nevyplatí mít další klíčové slovo a konstrukci, která jen omezeným způsobem duplikuje definici funkce.
Je úplně jedno, co funkce vrací, je jedno zda programujete funkcionálně nebo bůhvíjak, je jedno zda máte velký projekt nebo malý. Uvedený příklad z tutoriálu lze napsat třemi způsoby.
#!/usr/bin/python class make_incrementor1: def __init__(self, x): self.x = x def __call__(self, y): return y + self.x def make_incrementor2(x): def incr(y): return x + y return incr def make_incrementor3(n): return lambda x: x + n f = make_incrementor1(42) print f(0) print f(1) f = make_incrementor2(50) print f(0) print f(1) f = make_incrementor3(55) print f(0) print f(1)
Jenže takový příklad je právě věc kde je lambda úplně, s prominutím, na hovno. Výhodu přináší v konstrukcích (nejen) následujícího druhu:
a = [1, 2, 3, 4, 5]
b = map(lambda x: x * 2, a)
Lambda je naho*no i v tomto případě.
>>> a = [1, 2, 3, 4, 5] >>> [x*2 for x in a] [2, 4, 6, 8, 10]
Jistě, šlo mi jen o (podle mě) názornější příklad použití lambdy kdekoliv místo normální funkce, protože to (podle mě) z toho tutoriálového incrementoru začátečník nikdy nepochopí (jako nejpíš i náš tazatel).
Tiskni
Sdílej: