Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Dík za nakopnutí směrem k SDL, funguje to pěkně, určitě je příjemnější překompilovat staré DOSové prográmky pod touhle SDL a pouštět si je v oknech X, než přepínat obrazovku do nějakých svga módů, které na dnešních videokartách ani nemusejí řádně fungovat. Kdysi jsem také bojoval s graph unit pod linuxem, nakonec to nějak šlo (byla to hodně komplexní aplikace pro srovnávání molekul peptidů ve 3D), ale byl to opruz a vypadalo to děsně, 480x640 na dnešním širokoúhlém monitoru, a svg módy fungovaly jen některé. A při přepínání rozlišení to padalo.
Nevíte někdo jak rozjet ve freepascalu pod linuxem nějakou jednoduchou grafiku? Něco jako byla v dosu jednotka GRAPH. Ta tady sice taky je, ale nevim, jak inicializovat ovladač gr. karty, tak jak to bylo v dosu InitGraph(g,m)... Dík moc
Program inigraph1; { Program to demonstrate static graphics mode selection } uses graph; const TheLine = 'We are now in 640 x 480 x 256 colors!'+ ' (press <Return> to continue)'; var gd, gm, lo, hi, error,tw,th: integer; found: boolean; begin { We want an 8 bit mode } gd := D8bit; gm := m640x480; initgraph(gd,gm,''); { Make sure you always check graphresult! } error := graphResult; if (error <> grOk) Then begin writeln('640x480x256 is not supported!'); halt(1) end; { We are now in 640x480x256 } setColor(cyan); rectangle(0,0,getmaxx,getmaxy); { Write a nice message in the center of the screen } setTextStyle(defaultFont,horizDir,1); tw:=TextWidth(TheLine); th:=TextHeight(TheLine); outTextXY((getMaxX - TW) div 2, (getMaxY - TH) div 2,TheLine); { Wait for return } readln; { Back to text mode } closegraph; Staci?end.
Jo pascal to byly casy. Nyni je pro me ten jazyk jen nostalgii. Ale v dobe, kdy jsem v nem tvoril, tak jsem mel s nim a jeho grafikou spatne zkusenosti. Proto jsem jsem se poohlidnul po jeho graficke nastavbe, rozjel jsem Lazarus a nekolik programku jsem v nem napsal. Pak jsem presel na Javu, a od te doby jsem pascal nepouzil.
Tiskni
Sdílej: