Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jde jen o příklad, ale potreboval bych z tohodle:
ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN
dostat toto: ABC_MN ABC_MN
Došel jsem k tomuto:
echo ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN | \
sed 's/ABC\([^M][^N]\)\+MN/ABC_MN/g'
ale nefunguje to...
ABC…MN
, mezi kterými je alespoň jedna dvojice písmen, přičemž v té dvojici vždy první písmeno nesmí být M
a druhé N
. Takže třeba pokud bude mezi ABC
a MN
lichý počet znaků, nebude vám to fungovat. Zkuste místo toho \([^M][^N]\)\+
použít .\+?
– pokud tuhle konstrukci váš sed
umí. +?
je v Perl-like syntaxy „ne-nenasytný“ (ungreedy) operátor, tj. „spolkne“ co nejméně znaků.
Ale možná by nebylo od věci popsat, co chcete udělat doopravdy, možná bude existovat nějaké plně jiné jednoduché řešení. Ten váš příklad totiž nedává žádný smysl.
A nešlo by to větším kladivem?
echo ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN | perl -pe 's/ABC.+?NM/ABC_NM/g;'
dává
ABC_NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC_NM A AB MN
A co takhle?
Prepinac -r pro sed tam je pro pouziti rozsirenych reg. vyrazu. Bez nej to neprojde.
echo "ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN" | sed -r 's/ABC(M[^MN]|[^M])*MM*N/ABC_MN/g'
Děkuji vsem za reakce...
Mě jde o to jake pomocí regulárního výrazu udělat něco jako [^ ] pronekolik znaků, tedy aby se například nemohlo v textu vyskytnout ABC ale mohlo A AB BC AC...
Něco jako [^\(ABC\)]
toto: echo ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN | perl -pe 's/ABC.+?NM/ABC_NM/g;'
je přesnš to co hledám...
Díky moc
Jenom pro zajímavost... Jak by se to udělalo bez tech Perl-like vychytávek?
S tou negaci toho ABC, neslo by to takhle?: ([^A][^\ ]*)|(A^B[^\ ]*)|(AB^C[^\ ]*)
Nevim, jestli mam spravne syntaxi, protoze je to uz chvilka, co jsem si naposledy nejak poradne s regexpy hral, ale jde zhruba o to, ze bud bereme slova, ktera zacinaji na cokoliv jineho nez A, nebo (kdyz uz na A zacinaji) alespon nemaji na druhem miste B a nebo na tretim C.
Hmm, tak odbornik taky nejsem, ale ve skole jsme se ucili, jak jdou regularni vyrazy prevadet na konecne automaty a verim, ze to nejak podobne spousta enginu i dela. Slozitost toho prevodu je myslim i linearni, ale moc se mi nad tim ted premyslet nechce :) Takze na ten regexp, co jsem predtim napsal, by stacily tri konecne automaty, ktere by to prochazelo paralelne a navic, kdyz by to v jednom z nich prestalo odpovidat, tak se muze cela ta jedna vetev prestat resit (neco jako zkracene vyhodnocovani logickych operaci). Fakt nevim, jak jsou ty enginy delany, ale verim, ze s timhle by nemely nejmensi problem.
sed
u a všem možném je ten, že nejde o regulární výrazy ve smyslu teorie formálních jazyků m/A(?!BC)/
Na urovni POSIX-regexpu tento ukol neni jednoduchy.
echo ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN | sed 's/ABC\(AB[^C]\|A[^B]\|[^A]\)\+MN/ABC_MN/g'
Tiskni
Sdílej: