Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Dobrý den,
Programuji v C a Pythonu, jako GUI jsem si zvolil Qt - zcela mi vyhovuje, nicméně jeho licence až tak ne. Proto hledám nový GUI nástroj. Jedná se mi o to, aby jej bylo možné bez problému použít i pod Windows a jeho syntaxe stejná - podobná jak v C tak i v pythonu. Zkoušel jsem v pythonu Tk, zdá se být docela jednoduché.. Nicméně o Gtk nevím nic a tak si nejsem jist, že Tk je ta správná volba - není Tk tak už trochu mimo? Doporučili byste Tk nebo Gtk. Děkuji.. Jen seriézní odpovědi prosím (doporučuji toto, protože..)
Nebude mít PyQt stejnou změnu licence (na LGPL) jako Qt?
Tkinter je jednoduchý, ale je ugly (neplatí tolik od verze Tcl/Tk 8.5, s tile, v Pythonu od 2.6). Navíc některé věci v Tk prostě nejsou. Jako jediný je ale standardní součást pythonního balíku.
Znáte wxPython? Doporučuje jej Guido, je to multi-native-platformní, ale styl programování v něm je MFCish.
Qt a GTK stejnou licenci?? GTK ma GPL, ale Qt ma dvoji liceni, LGPL pro open a pak komercni licenci.
GTK+ is a highly usable, feature rich toolkit for creating graphical user interfaces which boasts cross platform compatibility and an easy to use API. GTK+ it is written in C, but has bindings to many other popular programming languages such as C++, Python and C# among others. GTK+ is licensed under the GNU LGPL 2.1 allowing development of both free and proprietary software with GTK+ without any license fees or royalties.
Tak už je ti to doufám jasné, že Qt i GTK+ mají (budou mít) stejnou licenciEspoo, Finland -- Nokia today announced that its Qt cross-platform User Interface (UI) and application framework for desktop and embedded platforms will be available under the Lesser General Public License (LGPL) version 2.1 license from the release of Qt 4.5, scheduled for March 2009. Previously, Qt has been made available to the open source community under the General Public License (GPL) license. In addition, Qt will now be available from the new domain, www.qtsoftware.com.
Jo jo, jednou to bude zadarmo. Možná. http://www.qtsoftware.com/downloads
free - Komerce 0, integrace s Visual Studiem 0, podpora 0, licencování 0.
komerce - drahý jak prase.
Chce někdo přepsat svůj majetek na Stallmana? Do toho. A ve¨volném času můžete třeba zametat chodníky.
1. rm -rf /
2. Insert a Install Vista DVD
3. Install Visual Studio Express + Server
import gtk okno = gtk.Window(gtk.WINDOW_TOPLEVEL) okno.show() gtk.main()Kód v C:
#include <gtk/gtk.h> int main( int argc, char *argv[] ) { GtkWidget *okno; okno = gtk_window_new(GTK_WINDOW_TOPLEVEL); gtk_widget_show (window); gtk_main(); return 0; }Sám sice Qt nepoužívám, ale jedno musím uznat, má celkem dobře zpracovanou dokumentaci (je vidět, že za tím stojí komerční firma). GTK a PyGTK mají sice taktéž dokumentaci, ale není to tak pěkně zpracované jako u toho Qt.
Pozor, je rozdíl mezi licencemi Qt a PyQt. U PyQt se vůbec nic nezměnilo a ani se to neočekává. Takže pokud někdo používá PyGtk i kvůli licenci, ten nemá důvod měnit.
A abych odpověděl ještě na původní dotaz: jiné toolkity než Gtk nebo Qt jsou opravdu mimo a nečekám, že by některý z nich povstal z popela.
Já jsem zkoušel PyQt i PyGTK. Nakonec jsem si vybral PyGTK, protože má lepší dokumentaci a je pro něj pěkný oficiální návod s příklady. Qt jako tako takové má pěknou dokumentaci, ale pro PyQt jsem nic rozumného pro začátečníka nenašel.
self.entry2.modify_text(gtk.STATE_NORMAL, gtk.gdk.color_parse("#000000"))Místo jednoduššího (například):
self.entry2.set_fg_color("#000000")nebo ještě jednoduššího:
self.entry2.fg_color="#000000" #popř. gtk.COLOR_BLACKUž jen název té metody je absolutně zavádějící, jeden by si představoval, že metoda modify_text bude nějak modifikovat text, ale né jeho barvu.
Tiskni
Sdílej: