Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
jedná se mi o stav, kdy se upřesňuje idea a hledají jednotlivé funkční rysy. Účastníci jsou z různých lokalit a předpokládá se pohyb lidí tzn. někdo se v průběhu přidá, někdo odpojí atd. Pokud by existovala kontinuita na řízení projektu tj. rozpad na dílčí úkoly, jejich přidělení, harmonogram či dokonce modelování, bylo by to super (ale to je asi opravdu příliš daleko, když pochopitelně není zvolena ani technologie).
Víte někdo o něčem či dokonce se vám něco osvědčilo? Budu rád i za "triviální" potvrzení, že se např. osvědčil IRC kanál
Díky. Tak to je dobrý. Při pohledu na seznam jsem si vybavil týden starý mail od MindMeister, že jsem se tam 4 měsíce neukázal . Já k nim onehdy nějak zabrousil a pustil to z hlavy. Budu to muset oprášit a v seznamu upřednostním online varianty.
Trekovací SW - také přednostně juknu na online verze.
s ohledem na časoprostor čmárání moc nehrozí, IRC a mail jo. BTW - on se vážně vývoj linuxového jádra organizuje mailingově?
Díky, to zní dobře.
Tiskni
Sdílej: