Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
mohl by mi prosim nekdo poradit s timto? Mam soubor ktery obsahuje prosty text a na jakemkoliv miste v soboru se muze nachazet "znacka" ktera udava ze zrovna na tomto miste chci vlozit text vygenerovany dalsim skriptem. Napr:
Prosty text...
bla bla bla
takto vypada napoveda u programu lspci:
$LSPCIHELP
toto je vystup lspci na mem pocitaci:
$LSPCIPRINT
V tomto souboru bych tedy chtel aby se $LSPCIHELP nahradil napovedou 'lspci --help' a u $LSPCIPRINT 'lspci'. A upravena verze se vypsala na stdout.
Staci mi napsat co na to pouzit. Zda sed, awk a nebo si vystacim s jinou standartni utilitou? Pripadne jake funkce z techto programu.
Diky moc za radu...
sed -e "s/\$LSPCIHELP/$(lspci --help)/" soubor.txtVýsledek jde na stdout, pokud chcete nahrazovat přímo v tom souboru tak přidat přepínač sed -i.
sed -e "s/\$LSPCIHELP/$(lspci --help)/" -e "s/\$LSPCIPRINT/$(lspci --print)/" soubor.txtPokud toho máte upe meximálně tak by stálo za zvážení sotisfikovanější řešení.
Tohle me taky napadlo. Zas takova prasarna to myslim neni protoze to bude tak pro 7 vyrazu pro nahrazeni, ale zajimalo by me jak na lepsi :) S tim lomitkem to je pravda ale myslim ze \ tam nikde v tom vystupu nebude. Ale stalo by to za to osetrit...
GNU sed umi modifikator 'e' u nahrazovani:
sed -e 's/\$LSPCIHELP/\nlspci --help\n/eg' -e '/\$znacka/\nprikaz\n/eg'
man
modifikátor e
nemám a v info
se mi to hledat nechce, ale vypadá to že spouští exec na celý buffer, takže je to asi ještě v obecném případě jistější ošetřit, aby na tom řádku nic jiného nebylo:
sed -e 's/^\$LSPCIHELP$/\nlspci --help\n/eg' nebo sed -e 's/^.*\$LSPCIHELP.*$/\nlspci --help\n/eg'
Paradne to funguje... az na problem ze to neni standartni prikaz sedu a tak na serveru kde to potrebuju rozchodit (FreeBSD) dostanu hlasku : bad flag in substitute command: 'e'
Nebudu se tajit tim ze to mam do skoly. Tohle je posledni vec co mi do projektu schazi a nemuzu prijit na nejake pekne reseni :/
/^\$LSPCIHELP$/ { system("lspci --help"); next; } # ostatní kopíruj { print $0; }
Tiskni
Sdílej: