Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
PHP je ten, kto určuje aká bude na výstupe hlavička, takže takéto testovanie nedáva zmysel. Samotný fakt, že sa spustil PHP interpret, väčšinou znamená, že sa o 404 nejedná.
Je možné v apachi nastaviť redirect 404 (a iných) na PHP skript, v takom prípade ten PHP skript dostane informáciu o pôvodnom chybovom kóde do $_SERVER["REDIRECT_STATUS"].
$_SERVER["REDIRECT_STATUS"]
.
tam mam to, aby to odeslalo header("HTTP/1.0 404 Not Found"): if($spatneurl) { jen se odeslou hlavicky header("HTTP/1.0 404 Not Found"); } else { echo "nazdar"; } a to ja bych potreboval zjisit, ze se odeslali (ti hlavičkové) if($se_odeslali) { // tohle jako nevíte??? a spustit tak jinou cast scriptu.. jinacastskriptu(); } else { exit; }???
Existuje taký sofistikovaný programátorský koncept, ktorý by sa tu dal použiť (pozor: len pre EXPERTOV!!!). Hovorí sa tomu "premenná" a funguje to ako taký šuflík, do ktorého niečo vieš uložiť a neskôr odtiaľ vybrať keď to potrebuješ. PHP tento koncept šuflíkov podporuje cez symbol $ (dolár). Ale do väčších detailov by som asi nemal zachádzať, lebo to je naozaj ťažká veda.
$hlavickove_odesli = true;a dál ve skriptu můžete následně testovat:
if($hlavickove_odesli) { neco delej }Nebo na to "testování url" použijte nějakou metodu a finální rozhodnutí poslat/neposlat si vraťte jako návratovou hodnotu:
$hlavicki = testurl(...); if($hlavicki) { header(....) } if($hlavicki) { neco delej }Jinak obvyklé bylo dříve hlavičky považovat za neživotné, a hovořit o nich jako o věcech které odešly. Ale zdá se, že to je dneska věc vkusu, zvlášť když lidé umí dřív if-then-else než mama-papat :)
header("HTTP/1.0 404 Not Found");
...
if ($status == 404)
...
Tiskni
Sdílej: