Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dobry den,
potreboval bych poradit jak zmenit velikost obrazku (bmp, jpg) do urciteho rozmeru a pak upraveny obrazek ulozit do pole.
Dekuji
neco blizsiho k tomu?
moc se mi do toho nechtelo, ale nakonec jsem to pouzil, prace s knihovou je jednoducha a lze ji lehce pridat do vyvojoveho prostredi :), skoda jen ze neumi pracovat s obrazky ve formatu bmp
diky za radu :), jinak hodim sem nejaky priklad kodu kdyby se o to nekdo zajimal
#include "gd.h"
#include <stdio.h>
unsigned char matice[64][64];
int main()
{
gdImagePtr image_in, image_out;
FILE *zapis_obr, *nacti_obr;
int black, bod;
int x = 0, y = 20, barva, i, j;
int vyska, sirka;
nacti_obr = fopen("00.gif", "rb"); //nacteni gif 30x23
image_in = gdImageCreateFromGif(nacti_obr);
fclose(nacti_obr);
sirka = gdImageSX(image_in);
vyska = gdImageSY(image_in);
barva = gdImageGetPixel(image_in, x, y); //ziskani barvy pixelu
gdImageSetPixel(image_in, 10, 0, bod); //zmena barvy jednoho pixelu
image_out = gdImageCreate(64, 64);
gdImageCopyResized(image_out, image_in, 0, 0, 0, 0, 64, 64, sirka, vyska); //zmena velikosti obrazku na 64x64
for(i = 0; i < 64; i++) //vypis obrazku do pole
{
for(j = 0; j < 64; j++)
{
matice[j][i] = gdImageGetPixel(image_in, i, j);
}
}
printf("barva: %d, barva %d, vyska %d, sirka: %d\n", barva, matice[10][0], vyska, sirka);
system("pause");
zapis_obr = fopen("01.png", "wb");
gdImagePng(image_out, zapis_obr); //zapis na vystup - png
fclose(zapis_obr);
gdImageDestroy(image_in);
gdImageDestroy(image_out);
}
skoda jen ze neumi pracovat s obrazky ve formatu bmpNapsat si podporu pro BMP by neměl být takový problém, protože BMP je pouze hlavička a co 3 bajty to jeden pixel... Hodil jsem do přílohy můj pokus o práci s BMP - ale je to programovaný před 4 roky, takže ten kód vypadá dost ohavně, ale myslím, že +- fungoval...
koukal jsem na to a urcite to neni spatny napad, akorat ze jsem nenasel zpusob jak nacpat knihovny do devcpp, teda pokud znate jine vyvojove prostredi se kterym to slape v pohode, tak sem s nim, klidne vyzkousim :)
Tiskni
Sdílej: